oblouk

Největší žrouti energie v domácnosti

Největší žrouti energie v domácnosti

Platíte o dost vyšší inkaso než sousedi, přitom je vás doma stejně? Přestože nelze srovnávat dvě různé domácnosti, důvod je možná jediný: na rozdíl od sousedů neumíte šetřit. Nemalý podíl na SIPO tvoří i elektřina. Zkuste odhalit největšího viníka.

10 tipů, jak ušetřit v domácnosti

 1. Pokud kupujete novou chladničku (nebo máte možnost ji přesunout), dejte si pozor na její umístění a postavte ji dál od jakéhokoliv zdroje tepla: sporáku, trouby či topení.
 2. Pokud se ve vaší ledničce či mrazáku drží námraza, pryč s ní. Každé 3 mm námrazy mohou zvýšit spotřebu elektřiny až
  o 75 %!
 3. Správná teplota v lednici je základ, nižší teplota = větší spotřeba energie (optimální teplota v chladicí části je +4 až 6 °C, v mrazáku –18 °C).
 4. Nenechávejte lednici dlouho otevřenou (moderní chladničky vás na nedovřená dvířka mohou upozornit).
 5. Pračku, myčku nebo sušičku zapínejte jen tehdy, když je dostatečně naplněná.
 6. Při vaření používejte pokličku, celý proces tím urychlíte.
 7. Rychlovarná konvice je v případě, že potřebujete uvařit vodu např. na těstoviny, mnohem efektivnější. Nezapomínejte na to.
 8. Pečete velkou dávku cukroví a máte zabráno více plechů? Využijte horkovzdušnou funkci vaší trouby!
 9. Zbytkové teplo vám taky může ušetřit pár kaček. Stačí vypnout troubu či sporák několik minut před koncem vaření/pečení.
 10. Pohotovostní režim vám „sežere“ i stovky ročně. Přístroje, které zrovna nepoužíváte (televize, set-top box, tiskárna, mikrovlnka, nabíječka), tedy raději vypněte tlačítkem „off“ nebo je raději odpojte rovnou ze zásuvky.
doublearrow zpět na výpis novinek