Aktuality

Vyznejte se v energetických štítcích domácích spotřebičů

Výměna starých spotřebičů za nové a více úsporné je jedna z cest, jak zkrotit výdaje za elektřinu. Pokud se ale chystáte využít předvánočních slev, nejprve se zorientujte v energetických štítcích, kterými jsou spotřebiče označeny.

Nové štítky od roku 2021

Nové energetické štítky vzešly v platnost od roku 2021 a jsou platné v rámci celé Evropské unie. Důvodem nové podoby štítků byl zejména technologický pokrok. Většina nových spotřebičů totiž měla označení nejvyšší energetické hodnoty A a dopisovala se k nim plusová znaménka. Běžně jsme se tak setkali s označením A+++ nebo A++, které však bylo pro mnoho lidí matoucí a nicneříkající. V nové podobě štítků se označení + zrušilo a zavedla se stupnice pouze stupnice A-G, přičemž třída A je nejvíce úsporná a třída G nejméně úsporná. Štítky nyní obsahují také více informací, například o objemu, hlučnosti atd. Sjednotil se i výpočet roční spotřeby energie. Zmíněné změny se týkají myček nádobí, praček a praček se sušičkou, chladniček, mrazniček a vinoték, svítidel, elektronických displejů a komerčních chladniček. „Energetické štítky jsou důležitým zdrojem informací a pomáhají pří výběru. Jeden úsporný spotřebič vám může ročně ušetřit i tisíc korun,“ říká Jakub Tobiáš z LAMA energy.

Všímejte si QR kódů na štítku

Na energetických štítcích najdete také QR kód, který vás dovede na evropskou databázi výrobků EPREL. Produkty a údaje do ní vkládají výrobci nebo prodejci a z databáze se dozvíte další užitečné informace. „V databázi lze o konkrétním spotřebiči vyčíst informace, jako je spotřeba energie v pohotovostním režimu, celkové rozměry nebo kdy byl daný spotřebič uveden na trh. Uvádí se zde také minimální doba trvání záruky a stáhnout si můžete i informační list výrobku v českém jazyce,“ dodává Tobiáš.

Nesrovnávejte áčka a plusy

Jak bylo zmíněno, u některých typů spotřebičů se zrušilo označení A+ a výše. Je proto důležité nesrovnávat označení A a A s plusy. Pro jednu kategorii spotřebičů totiž A může znamenat nejvíce úsporná třída. Pro další kategorii však může být A naprostý průměr. Vždy si zjistěte, v jaké kategorii je daný spotřebič a zda se ho týká rozšířená stupnice nebo základní stupnice s označením A-G.

Spotřeba je orientační

Mějte na paměti, že uváděná spotřeba je orientační a vychází z podmínek stanovených při testování spotřebiče. Nezohledňuje tedy specifické podmínky. „Vezměme si například mrazák. Pokud ho umístíte někam do blízkosti radiátorů, jeho spotřeba se výrazně zvýší a nebude odpovídat uvedeným údajům o roční spotřebě. Tyto údaje vám však pomohou porovnat jednotlivé spotřebiče v té samé kategorii mezi sebou. Pak už je na vás, jak budete spotřebič využívat a za jakých provozních podmínek,“ uzavírá Jakub Tobiáš za LAMA energy.

Nechte nám
na sebe kontakt

Lama energy

Máte dotaz?

Zavolejte nám nebo napište!

Máte dotaz?

Zavolejte nám nebo napište!

Jsme součástí skupiny
LAMA ENERGY GROUP

Věříme, že každý nápad a příležitost může mít vysokou hodnotu, pokud ji správně uchopíte. A o to se v našem podnikání snažíme každý den. Hlavními obory našeho podnikání jsou energetika, teplárenství, ropa a zemní plyn a telekomunikace. LAMA ENERGY GROUP zaměstnává více než sedm set lidí. Naše hlavní obchodní aktivity se soustředí na střední Evropu a Severní Ameriku.

Lama solar

Zkušená česká firma, která se zaměřuje na výstavbu obnovitelných zdrojů pro domácnosti, firmy a velkoodběratele.

Lama lighting

Firma se zaměřuje na dodávky a montáže úsporného osvětlení. „Na klíč“ provádí výstavbu nové inteligentní osvětlovací soustavy.

Lama Energy Group

Český firemní holding, který se zabývá dodávkou energií, těžbou ropy a plynu, teplárenstvím a poskytováním služeb digitální televize, mobilního volání a datového spojení.

Lama Energy

Tradiční český dodavatel levnéhé plynu a elektřiny pro domácnosti, podnikatele i velkoodběratele, který má výhodu ve vlastní těžbě plynu na jižní Moravě.

LAMA kominictvi

Staráme se o 100% kondici vašich komínů. Provádíme pravidelné kontroly a čištění komínů.

Lama home

Naše nejmladší divize LAMA home Vám pomůže s profesionální projekcí a realizací té nejlepší možné kombinace technologií, které jsou na trhu dostupné.

Manlomka

Manlomka je chráněná dílna, která byla založena v roce 2008. Zaměřuje se na výrobní, rukodělné práce a je také poskytovatelem náhradního plnění.

telly

Přední provozovatel satelitní a internetové televize s řadou exkluzivních sportovních programů s více než desetiletou historií, který poskytuje i služby připojení k internetu.