Aktuality

Spotřeba elektřiny v domácnosti: Jak se zorientovat v údajích na spotřebičích?

Přišlo vám vysoké vyúčtování za elektřinu a rádi byste věděli, kudy proteklo nejvíce peněz? K tomu potřebujete vědět nejen základní fakta o jednotkách energie, ale umět byste měli číst i energetické štítky jednotlivých spotřebičů. Díky tomu lehce určíte, které spotřebiče ve vaší domácnosti patří mezi největší žrouty.

Základní jednotky energie

Kilowatthodina (kWh) a megawatthodina (mWh) jsou základní jednotky energie. Setkáte se s nimi v ceníkách dodavatelů energií, na fakturách a také na energetických štítkách. Na nich se uvádí příkon spotřebiče, a to ve wattech. Pro jakékoli výpočty je důležité umět mezi oběma jednotkami převádět, v praxi se totiž setkáme s oběma variantami. „Převod kWh na mWh je jednoduchý, stačí si pamatovat, že 1 mWh je 1000 kWh, při přepočtu tak používáte jen dělení nebo násobení,“ vysvětluje Jakub Tobiáš ze společnosti LAMA energy.

Údaje na faktuře

Pro jakékoli výpočty potřebujete mít k dispozici poslední fakturu od vašeho dodavatele energií, na které se uvádí cena silové elektřiny za jednu jednotku, většinou kWh. „Vyúčtování může být pro někoho nepřehledné, důležité je však identifikovat, kolik vlastně platíte za jednu kilowatthodinu. Tento údaj většinou najdete v příloze vyúčtování spolu za poplatky za odběrné místo a dalšími poplatky,“ dodává Tobiáš.

Údaje na energetickém štítku

Energetické štítky mají od roku 2021 novou podobu, energetická náročnost spotřebičů je rozdělena do tříd od A do G. Přibližně v polovině štítku pak příkon. Jak je však uvedeno výše, ten se udává ve wattech. Pro další výpočty zároveň musíte vědět, kolik hodin denně daný spotřebič běží. Například u žárovky víte, že svítíte 8 hodin denně, lednička však běží 24 hodin denně.

Výpočet

Ukažme si výpočet na příkladu. Vezměte si například žárovku, která má uvedený příkon 10 W. Watty musíte převést na kilowatty, a tedy je vydělit tisíce. Vyjde vám číslo 0,01 kWh. Nyní potřebujete znát čas, po jak dlouhou dobu daná žárovka svítila. Řekněme že 10 hodin. 0,01 kWh tedy vynásobíte deseti a získáte číslo 0,1 kWh. Tuto hodnotu poté vynásobíte částkou za jednu kWh, kterou jste získali z vyúčtování od dodavatele energií. „Dejme tomu, že za jednu kWh platíte 4,5 Kč. Vynásobte je hodnotou 0,1 a získáte číslo 0,45 Kč. V tomto konkrétním příkladu tedy platí, že za deset hodin svícení jedné konkrétní žárovky jste zaplatili 0,45 Kč,“ uvádí Jakub Tobiáš.  

Porozumění energetickým štítků a výše uvedeným údajům vám pomůže identifikovat největší žrouty elektřiny ve vaší domácnosti a následně tak snížit spotřebu elektrické energie. Možná zjistíte, že je na čase některé spotřebiče úplně vyměnit. Pořizovací náklady sice mohou být vyšší, v delším časovém horizontu ale ušetříte.

Nechte nám
na sebe kontakt

Lama energy

Máte dotaz?

Zavolejte nám nebo napište!

Máte dotaz?

Zavolejte nám nebo napište!

Jsme součástí skupiny
LAMA ENERGY GROUP

Věříme, že každý nápad a příležitost může mít vysokou hodnotu, pokud ji správně uchopíte. A o to se v našem podnikání snažíme každý den. Hlavními obory našeho podnikání jsou energetika, teplárenství, ropa a zemní plyn a telekomunikace. LAMA ENERGY GROUP zaměstnává více než sedm set lidí. Naše hlavní obchodní aktivity se soustředí na střední Evropu a Severní Ameriku.

Lama solar

Zkušená česká firma, která se zaměřuje na výstavbu obnovitelných zdrojů pro domácnosti, firmy a velkoodběratele.

Lama lighting

Firma se zaměřuje na dodávky a montáže úsporného osvětlení. „Na klíč“ provádí výstavbu nové inteligentní osvětlovací soustavy.

Lama Energy Group

Český firemní holding, který se zabývá dodávkou energií, těžbou ropy a plynu, teplárenstvím a poskytováním služeb digitální televize, mobilního volání a datového spojení.

Lama Energy

Tradiční český dodavatel levnéhé plynu a elektřiny pro domácnosti, podnikatele i velkoodběratele, který má výhodu ve vlastní těžbě plynu na jižní Moravě.

LAMA kominictvi

Staráme se o 100% kondici vašich komínů. Provádíme pravidelné kontroly a čištění komínů.

Lama home

Naše nejmladší divize LAMA home Vám pomůže s profesionální projekcí a realizací té nejlepší možné kombinace technologií, které jsou na trhu dostupné.

Manlomka

Manlomka je chráněná dílna, která byla založena v roce 2008. Zaměřuje se na výrobní, rukodělné práce a je také poskytovatelem náhradního plnění.

telly

Přední provozovatel satelitní a internetové televize s řadou exkluzivních sportovních programů s více než desetiletou historií, který poskytuje i služby připojení k internetu.