Aktuality

Jak ochránit spotřebiče před přepětím v síti?

Jeden úder blesku nebo výpadek elektřiny dokáže napáchat spoustu škod na spotřebičích, které každý z nás máme v domácnosti. Nejčastěji to odnáší spotřebiče jako pračka, myčka, televize nebo bojler a škody se mohou mnohdy vyšplhat na desítky tisíc korun. Jak spotřebiče v domácnosti chránit?

Přepětí může poškodit spotřebiče

Přepětí v síti je napětí, které svou intenzitou převyšuje amplitudu jmenovitého napětí. Jednoduše řečeno je to stav, kdy se v elektrické rozvodné síti nachází vyšší než provozní napětí. Liší se svou velikostí, časovým průběhem a příčinou vzniku. Napětí může dosáhnout úrovně několika stovek V až několika desítek kV. Jedinou prevencí je bohužel jen instalace přepěťových ochran.

Příčiny přepětí

Jednou z příčin je spínání spotřebičů. „Asi každému z nás se už někdy stalo, že doma zapojil nějaký výkonný spotřebič a vyhodil pojistky v celém bytě či domě. Nejčastěji se jedná o velmi výkonné spotřebiče, jako jsou okružní pily či svářečky. Někdy to ale může způsobit i jen zapnutí několika spotřebičů najednou v jednom okruhu,“ vysvětluje Jakub Tobiáš z českého energetického holdingu LAMA ENERGY GROUP. Energie při takto vzniklém přepětí je menší než ta z atmosférické elektřiny, i tak ale může nějaké citlivější spotřebiče poškodit.

Další příčinou jsou poruchy v rozvodné síti, kdy na jedné fázi napětí prudce stoupne, přičemž na jiné klesne. Tyto poruchy často trvají delší dobu, setkáváme se s nimi ovšem výjimečně.

V neposlední řadě je potřeba zmínit i atmosférické přepětí, které je vyvolané údery blesku. Blesk přitom nemusí uhodit přímo do objektu. Škody napáchá i úder do vodičů rozvodné soustavy, na kterou je objekt připojen. Tyto poruchy nelze ovlivnit a jedinou ochranou je opět prevence.

„Dále je nutné rozlišovat přepětí podle časového průběhu. Nejčastěji dochází k přepětí trvalému nebo dočasnému, existuje ale i přepětí přechodné a kombinované. Pro elektrické spotřebiče mohou znamenat fatální následky všechny výše zmíněné,“ dodává Tobiáš.

Ochrana spotřebičů proti přepětí

Pokud pomineme složitější typy ochrany, jako je kvalitní uzemnění a svodiče přepětí, do běžné domácnosti postačí pořídit tzv. přepěťovou ochranu. Jedná se o zařízení, které chrání spotřebiče před náhlým navýšením napětí v elektrické síti. „Přepěťová ochrana pohltí nadbytečné napětí, které se poté nedostane do samotného spotřebiče. Ochrana vypadá jako adaptér, takový mezikus mezi zásuvkou a elektrickou zástrčkou spotřebiče,“ říká Jakub Tobiáš.

Ceny ochrany proti přepětí začínají na pár stokorunách, liší se ovšem v celkové hodnotě energie, kterou jsou schopny absorbovat. Ta je definována v joulech a platí, že čím vyšší udávaná hodnota, tím lépe ochráníte vaše spotřebiče. Ochranu proti přepětí byste měli pořídit pro všechny dražší spotřebiče, zejména pak pro kotel nebo bojler, pro televizi, pračku, myčku či chladničku. „Pokud bydlíte v lokalitě, kde často dochází k výpadků proudu, doporučuji si zřídit i pojištění proti přepětí, které je většinou součástí pojištění domácnosti. Pokud by došlo k nějakému incidentu, pojišťovna vám poté škody proplatí,“ uzavírá Jakub Tobiáš za LAMA energy.

Nechte nám
na sebe kontakt

Lama energy

Máte dotaz?

Zavolejte nám nebo napište!

Máte dotaz?

Zavolejte nám nebo napište!

Jsme součástí skupiny
LAMA ENERGY GROUP

Věříme, že každý nápad a příležitost může mít vysokou hodnotu, pokud ji správně uchopíte. A o to se v našem podnikání snažíme každý den. Hlavními obory našeho podnikání jsou energetika, teplárenství, ropa a zemní plyn a telekomunikace. LAMA ENERGY GROUP zaměstnává více než sedm set lidí. Naše hlavní obchodní aktivity se soustředí na střední Evropu a Severní Ameriku.

Lama solar

Zkušená česká firma, která se zaměřuje na výstavbu obnovitelných zdrojů pro domácnosti, firmy a velkoodběratele.

Lama lighting

Firma se zaměřuje na dodávky a montáže úsporného osvětlení. „Na klíč“ provádí výstavbu nové inteligentní osvětlovací soustavy.

Lama Energy Group

Český firemní holding, který se zabývá dodávkou energií, těžbou ropy a plynu, teplárenstvím a poskytováním služeb digitální televize, mobilního volání a datového spojení.

Lama Energy

Tradiční český dodavatel levnéhé plynu a elektřiny pro domácnosti, podnikatele i velkoodběratele, který má výhodu ve vlastní těžbě plynu na jižní Moravě.

LAMA kominictvi

Staráme se o 100% kondici vašich komínů. Provádíme pravidelné kontroly a čištění komínů.

Lama home

Naše nejmladší divize LAMA home Vám pomůže s profesionální projekcí a realizací té nejlepší možné kombinace technologií, které jsou na trhu dostupné.

Manlomka

Manlomka je chráněná dílna, která byla založena v roce 2008. Zaměřuje se na výrobní, rukodělné práce a je také poskytovatelem náhradního plnění.

telly

Přední provozovatel satelitní a internetové televize s řadou exkluzivních sportovních programů s více než desetiletou historií, který poskytuje i služby připojení k internetu.