oblouk

Zkroťte náklady za energie a ušetřete ročně i tisíce

Zkroťte náklady za energie a ušetřete ročně i tisíce

Nevěřícně kroutíte hlavou nad každým vyúčtováním elektřiny a plynu? I když šetříte, kde se dá, pořád se nemůžete doplatit? Například elektřina patří bez debat k nejdražším druhům energie. Na svícení a provozu elektrospotřebičů se dají ušetřit nemalé sumy, ale pokud elektřinou či zemním plynem nejen ohříváte vodu, ale také topíte, úspory budou se zavedením změny výrazné a vyšplhají se až do řádu tisíců ročně.

Pravidelná revize kotle či komínu

Nechat alespoň jednou do roka odborníky zkontrolovat kotel či komín a s nimi spojený odvod spalin není nadstandard, ale nutnost. Je to klíčové nejen z bezpečnostních důvodů, aby nedošlo k požáru, ale také kvůli prodloužení životnosti kotle. Před zahájením sezóny by naší pozornosti neměly uniknout ani radiátory. Ty je třeba před zimou důkladně prohlédnout a odvzdušnit. Kromě toho je také potřeba zkontrolovat ventily a měřidla a ověřit si, zda nejsou radiátory zastavěné velkými kusy nábytky či přikryty těžkými závěsy, které by bránily cirkulaci tepla po místnosti.

Termostat na správnou teplotu

Každému z nás vyhovuje jiná teplota v místnosti. Platí ale, že by nemělo docházet k přetápění, kdy je teplota v místnosti příliš vysoká a vzduch má nižší vlhkost. Obzvláště v pokojích určených ke spánku by měla být teplota o něco nižší, a to zhruba kolem 18 °C. Pokud jste zvyklí topit na vyšší teploty a topení nyní stáhnete, pak věřte, že snížením teploty v bytě byť o jeden stupeň Celsia lze ušetřit až šest procent nákladů za topení. Platí, že každý ušetřený stupeň na vytápění dělá čtyři až šest procent nákladů za topení.

Udržovat nastavenou teplotu v místnosti vám pomohou termostatické ventily. Ventil dokáže rychle reagovat na změnu teploty vzduchu ve svém okolí. Jestliže je tato teplota vyšší než nastavená, ventil sám přivírá přívod vody do radiátoru. Termostatické ventily dokážou ušetřit pět až deset procent tepla. Investice do ventilů se pohybují v řádech několika stokorun, náklady se vám tedy vrátí brzy zpět.

Pokud svědomitě zhasínáte v místnostech, kde nepobýváte, termostat bráníte před zimomřivými členy domácnosti a klasické žárovky jste dávno vyměnili za úsporné ledky, leč kýžená úspora financí se stále nedostavila, zvažte změnu tarifu nebo rovnou dodavatele. Cena elektřiny už dávno není určena monopolem a vy si můžete vybírat z nabídky konkurenčních poskytovatelů na trhu. Co taková změna obnáší a jak přiškrtit výdaje za energie?

Energie za férovou a transparentní cenu

Cena energií už dávno není určena monopolem a vy si můžete vybírat z nabídky konkurenčních poskytovatelů na trhu. Větší množství firem na energetickém trhu znamená větší cenovou variabilitu. To znamená, že běžný uživatel může ušetřit nemalé peníze, když vymění dražšího poskytovatele za levnějšího. Průměrná česká domácnost tak může ušetřit až deset tisíc korun ročně, proto se vyplatí mít dobrý přehled o cenách elektřiny na trhu a včas vyměnit dodavatele. LAMA energy je ryze česká tradiční společnost se silným ekonomickým zázemím a vlastní těžební infrastrukturou. Vzhledem k tomu, že je součástí skupiny LAMA ENERGY GROUP, do jejíhož portfolia patří i těžební vrty ropy a zemního plynu na jižní Moravě, můžou se zákazníci spolehnout na stabilitu a spolehlivost tohoto tradičního českého dodavatele energií.

doublearrow zpět na výpis novinek