oblouk

Zima udeřila. Topíte doma správně?

Zima udeřila. Topíte doma správně?

Během uplynulého víkendu sněžilo na téměř celém území České republiky, a přestože byl letošní podzim nadprůměrně teplý, nyní k nám konečně dorazila zima se vším všudy. Topíte ve svých domovech správně? A jaké zásady byste měli dodržovat, abyste zbytečně nevyhazovali peníze z oken?

Udržujte optimální teplotu uvnitř

Příliš velké teplo v interiéru nemá negativní dopad jen na vaše finance, ale také na zdraví. Pokud budete vytápět moc, budete méně otužilí, a neprospějí vám ani přechody z tepla do zimy. A přestože je pocit tepla individuální, odborníci se shodují, že ideální teplota uvnitř má být v rozmezí od 17 °C  do 24 °C. Záleží ovšem na jednotlivých místnostech a částech domu či bytu. Nejnižší teploty udržujte v místnostech, kde se nezdržujete, například v chodbách. Taktéž v ložnici by se teplota měla pohybovat od 17 °C do 19 °C. Stejná teplota se doporučuje udržovat i v kuchyni, kde je často horko samo od sebe, pokud třeba zrovna pečete nebo vaříte. V obývacím pokoji a dětském pokoji je ideální teplota od 20 °C do 22 °C a v koupelně se doporučuje vytápět až na 24 °C.  Mějte teploty v jednotlivých místnostech pod kontrolou díky termostatu a vhodně rozmístěných senzorům. Udržovat optimální teplotu vám pomůže i nastavení vytápění během dne a noci. Například, když jste v práci, nemusíte udržovat maximální teplotu, ale jen udržovací kolem 17-18 °C.

Radiátory v kondici

Radiátory byste měli před začátkem sezony vždy odvzdušnit a přesvědčit se, že lze hlavici radiátoru bez problému otáčet. Nezapomínejte ani na to, že velké kusy nábytku nebo závěsy před radiátory brání průniku tepla do místnosti. Ujistěte se proto, že jim nic nestojí v cestě.

Na větrání záleží

Během chladných dnů nikdy neotevírejte okno tzv. na větračku. Akorát vám bude z domu unikat teplo a vzduch se skoro nevymění. Větrejte krátce a intenzivně, otevřete všechna okna po dobu 10 minut, aby se udělal průvan. Tímto způsobem teplota v místnostech tolik neklesne a dovnitř dostanete čerstvý vzduch.

Zkontrolujte dveře a okna

Těsní vám dobře okna i dveře? Nedoléhající okna nebo dveře mohou způsobit pěknou paseku, raději se ujistěte, že vám tudy neutíká teplo. Kontrolu těsnosti oken můžete provést pomocí zapálené svíčky podél rámu. Pokud plamínek bliká nebo se naklání, našli jste místo, kde to netěsnění. 

Neplatíte moc za energie?

Výběr správného dodavatele energií s topnou sezonou úzce souvisí. Pokud se blíží doba, kdy vám končí smlouva se stávajícím dodavatelem, prozkoumejte nabídky konkurence a promyslete, jak moc se vám aktuálně vyplatí fixovat. Dodavatel energií LAMA energy nabízí výhodné ceníky pro nové zákazníky bez závazku s dobou fixace na jeden měsíc a stejně dlouhou výpovědní lhůtou.

doublearrow zpět na výpis novinek