oblouk

Topná sezóna se chýlí ke konci, zachraňte výdaje na poslední chvíli

Topná sezóna se chýlí ke konci, zachraňte výdaje na poslední chvíli

V zimních měsících představují výdaje na vytápění zásadní položku v rodinném rozpočtu. Není divu, že každý obyvatel bytu či domu hledá cesty, jak na platbách za elektřinu nebo plyn ušetřit a ulevit tak své peněžence. I když už je ve vzduchu cítit jaro, přeci jen nás ještě pár chladných až mrazivých týdnů čeká. Jak mít výdaje pod kontrolou a ke konci topné sezóny maximálně ušetřit?

Vysoké ceny za energie jsou zřejmým důvodem k tomu, proč se snažit výdaje držet pod kontrolou. Teplo se tradičně řadí mezi položky, které nejvíce zatěžují rozpočet domácnosti. Energie se navíc neustále prodražují. Nejjednodušší cestou je zavést systém dílčích úsporných opatření. Dají se tak ušetřit tisícikoruny, což je v rozpočtu čtyřčlenné rodiny nezanedbatelná částka.

Větrejte krátce a intenzivně

Právě správné větrání je v zimě základem úspor. Pokud venku panují mrazy, větrejte krátce a intenzivně. Klidně otevřete okno dokořán a udělejte průvan, po cca třech až pěti minutách okno zase zavřete. Stěny a jiné stavební konstrukce nestačí za krátkou dobu vychladnout, a tudíž nebudete potřebovat více tepla na jejich opětovné vyhřátí. Teplota v místnosti se navíc rychle vrátí na požadovanou hodnotu. Vyhněte se větrání ventilačkou – postupným prouděním chladného vzduchu se zdi postupně ochlazují.

Pozor na tepelné ztráty

Je také důležité co nejvíc zamezit únikům tepla, ke kterým nejčastěji dochází skrze okna nebo balkonové dveře. Pokud zjistíte, že oknem profukuje, ihned jej utěsněte. Použít můžete cokoli, stačí jednoduché textilní těsnění za pár korun koupené v obchodě. Dávejte také pozor, aby závěsy nezakrývaly topení a teplo mohlo volně směřovat do místnosti. Radiátory nikdy nezastavujte nábytkem a snažte se na nich nesušit prádlo, na to si raději pořiďte sušák.

Vlhkost je zrádná

V bytě se vyplatí hlídat i vlhkost. Ptáte se proč? Klesne-li vlhkost v bytě k nule, což se ve velkých mrazech s ústředním topením běžně stává, bude vám neustále zima i v pětadvaceti stupních. Vyplatí se tedy pořídit si domů vlhkoměr.

Topení nevypínejte, ale stahujte

Pokud jste zvyklí po dobu, kdy se v bytě nezdržujete, topení úplně vypínat, neděláte dobře. Příliš vychladlý byt je pak třeba příliš intenzivně vytápět a spotřeba se zvyšuje. Každé ráno před odchodem do práce teplotu v místnosti ztlumte a po návratu si ji regulujte podle potřeby. Pokud se chystáte domov opustit dlouhodobě, teplotu snižte na patnáct stupňů. Nepodceňujte ani takové drobnosti, jako jsou odrazové folie za radiátory. Nepřijdou na mnoho peněz a jsou velmi účinné.

Přejděte k levnějšímu dodavateli

Vyplatí se mít dobrý přehled o cenách elektřiny na trhu a včas vyměnit dodavatele. LAMA Energy je ryze česká tradiční společnost se silným ekonomickým zázemím a vlastní těžební infrastrukturou. Díky tomu dokáže zákazníkům nabídnout pomocnou ruku v podobě férové nabídky tarifů. Vzhledem k tomu, že je LAMA energy součástí skupiny LAMA ENERGY GROUP, do jejíhož portfolia patří i těžební vrty ropy a zemního plynu na jižní Moravě, můžou se zákazníci spolehnout na stabilitu a spolehlivost tradičního českého dodavatele energií.

doublearrow zpět na výpis novinek