Topná sezóna 2023: Co musíte vědět?

Topná sezóna 2023: Co musíte vědět?

Topná sezóna 2023: Co musíte vědět?

Počasí nám zatím přeje a podle předpovědí se ještě dočkáme pár slunečných dnů. Co nevidět ale začne topná sezóna. Jak na ni nahlíží zákon? A jak se na ni připravit?

Topná sezóna obecně

Topná sezóna začíná 1. září a končí 31. května. Obecně tak lze říct, že v České republice trvá třičtvrtě roku. Je však vyhláškou dále upravena a řídí se pravidlem, že k zahájení dodávek tepla začne ve chvíli, kdy venkovní teplota klesne alespoň dva po sobě jdoucí dny pod 13 °C. „Nejedná se o průměrnou teplotu v celé ČR, ale o teplotu v dané lokalitě. Zároveň se nesmí v následující den očekávat oteplení. Pokud tedy bylo dva dny po sobě 10 °C a další den se předpokládá 20 °C, topení se nezapne,“ upřesňuje Jakub Tobiáš ze společnosti LAMA energy.

Požadavky na úsporu energií

Zatímco před dvěma lety nikdo nemyslel na to, jak topit úsporně, loňský rok kvůli vysokým cenám za energie přinesl vyšší požadavky na úsporné vytápění. Ty se týkají každého z nás, ať už vytápíme centrálně nebo jiným způsobem. „Zaznamenali jsme obrovský nárůst poptávky po fotovoltaikách či tepelných čerpadlech. Lidé stále hledají úspornější alternativy a snaží se být energeticky více soběstační,“ říká Jakub Tobiáš.

I když však vytápíte centrálně, je dobré dodržovat několik pravidel, které pomohou účty za vytápění držet pod kontrolou. „Nevyplatí se například radiátory vypínat, když odcházíte z bytu. Následné vytopení místnosti je totiž daleko náročnější, než když necháte radiátor zapnutý po celou dobu na nižší stupeň. Zároveň není vhodné větrat pomocí otevřených oken tzv. na ventilaci. Vzduch tím stejně nevyměníte a jen vám utíká teplo. Daleko lepší je větrat nárazově, otevřít všechny okna na pět minut a udělat průvan. Tím se vymění vzduch a teplota v místnosti klesne jen na krátkou dobu,“ dodává Tobiáš.

Na co myslet před začátkem topné sezóny

Úspory dosáhnete také dobrou přípravou na topnou sezónu. Už teď byste měli myslet na servis a revizi kotle, kontrolu komínů a spalinových cest či odvzdušnění radiátorů. Pokud topíte na tuhá paliva, už teď byste ho měli mít dostatek na celou zimu.

Optimální teplota termostatu

Přetápění je častým nešvarem českých domácností. Vhodné je proto mít termostat, který umožňuje regulaci teploty v jednotlivých místnostech. „Obecně lze říct, že nejvyšší teplota by měla být v koupelně, maximálně do 23°C. V obývacím pokoji poté držte teplotu kolem 20-21 °C a v ložnici stačí 16-18°C. Nezapomínejte také zohlednit čas během dne. Pokud jste v práci, nastavte teplotu o pár stupňů níže. Před vaším návratem domů je dobré vrátit teplotu na původní hodnotu. Díky tomu zdi neprochladnou, ale zároveň nebudete byt přetápět,“ uzavírá Jakub Tobiáš za LAMA energy.

Zpět na výpis novinek

Nechte nám
na sebe kontakt

Lama energy

Máte dotaz?

Zavolejte nám nebo napište!

Máte dotaz?

Zavolejte nám nebo napište!

Jsme součástí skupiny
LAMA ENERGY GROUP

Věříme, že každý nápad a příležitost může mít vysokou hodnotu, pokud ji správně uchopíte. A o to se v našem podnikání snažíme každý den. Hlavními obory našeho podnikání jsou energetika, teplárenství, ropa a zemní plyn a telekomunikace. LAMA ENERGY GROUP zaměstnává více než sedm set lidí. Naše hlavní obchodní aktivity se soustředí na střední Evropu a Severní Ameriku.

Lama solar

Zkušená česká firma, která se zaměřuje na výstavbu obnovitelných zdrojů pro domácnosti, firmy a velkoodběratele.

Lama lighting

Firma se zaměřuje na dodávky a montáže úsporného osvětlení. „Na klíč“ provádí výstavbu nové inteligentní osvětlovací soustavy.

Lama Energy Group

Český firemní holding, který se zabývá dodávkou energií, těžbou ropy a plynu, teplárenstvím a poskytováním služeb digitální televize, mobilního volání a datového spojení.

Lama Energy

Tradiční český dodavatel levnéhé plynu a elektřiny pro domácnosti, podnikatele i velkoodběratele, který má výhodu ve vlastní těžbě plynu na jižní Moravě.

LAMA kominictvi

Staráme se o 100% kondici vašich komínů. Provádíme pravidelné kontroly a čištění komínů.

Lama home

Naše nejmladší divize LAMA home Vám pomůže s profesionální projekcí a realizací té nejlepší možné kombinace technologií, které jsou na trhu dostupné.

Manlomka

Manlomka je chráněná dílna, která byla založena v roce 2008. Zaměřuje se na výrobní, rukodělné práce a je také poskytovatelem náhradního plnění.

telly

Přední provozovatel satelitní a internetové televize s řadou exkluzivních sportovních programů s více než desetiletou historií, který poskytuje i služby připojení k internetu.