Snižování spotřeby energií patří mezi nejúčinnější řešení, jak ušetřit

Snižování spotřeby energií patří mezi nejúčinnější řešení, jak ušetřit

Snižování spotřeby energií patří mezi nejúčinnější řešení, jak ušetřit

V současnosti je snižování spotřeby energií nejen odpovědí na enviromentální výzvy, ale také jednou z nejúčinnějších cest, jak šetřit peníze. Realizace takové úspory může probíhat postupně, od jednoduchých změn až po zásadní investice. Podívejte se na způsoby, jak snížit spotřebu energií a ušetřit v krátkodobém i dlouhodobém horizontu.

Jednoduché změny pro okamžitou úsporu

„Začít šetřit můžete hned a bez nákladů. Některé ze způsobů, jak snížit spotřebu energií, jsou až překvapivě jednoduché a mají okamžitý efekt,“ říká Jakub Tobiáš z LAMA energy. Doporučuje například dbát na zhasínání světel a využívání denního světla. Například můžete pracovat blízko oken a maximálně využívat denního osvětlení, kterého je v tuto dobu požehnaně. Také odpojujte spotřebiče ze zásuvky, když je nepoužíváte místo toho, abyste je ponechali zapojené nebo v režimu spánku. Používejte energeticky úsporné žárovky a vytápějte místnosti méně. Nepsané pravidlo zní, že každý stupeň dolů znamená 6% úsporu na vytápění. Dále dbejte například i na to, abyste v rychlovarné konvici vždy ohřívali jen tolik vody, kolik potřebujete.

Změny, které vyžadují více úsilí

Pokud myslíte, že vše z výše uvedeného děláte, a hledáte další způsoby, jak snížit spotřebu energií, přejděte k pokročilejším metodám. Podle Jakuba Tobiáše z LAMA energy je nejčastějším problém špatná izolace. „Pokud nemáte dobře zaizolovaný dům, utíká vám teplo ven. Promyslete, zda není potřeba vylepšit izolaci střechy, zdí nebo oken. Tento krok sice něco stojí, ale pomůže vám výrazně snížit potřebu vytápění.“ Také můžete postupně investovat do energeticky úsporných spotřebičů nebo inteligentních termostatů, které umožní lepší kontrolu nad vytápěním a chlazením. Máte-li doma klimatizaci, používejte ji rozumně a pravidelně ji čistěte.

Investice do budoucnosti

Pro ty, kteří jsou připraveni investovat do zásadních řešení s dlouhodobými úsporami, existují další možnosti. Zvažte například fotovoltaiku. Ta sice představuje poměrně značnou počáteční investici, ale z dlouhodobého hlediska se vyplatí. Navíc na ni můžete získat dotaci.  Alternativou k tradičnímu vytápění je také tepelné čerpadlo. A energeticky účinná je výměna starých oken, která může vyřešit únik tepla.

Snižování spotřeby energií není jen trendem, ale nezbytností. Každý z nás může přispět ke zlepšení situace, ať už prostřednictvím malých změn nebo velkých investic.

Zpět na výpis novinek

Nechte nám
na sebe kontakt

Lama energy

Máte dotaz?

Zavolejte nám nebo napište!

Máte dotaz?

Zavolejte nám nebo napište!

Jsme součástí skupiny
LAMA ENERGY GROUP

Věříme, že každý nápad a příležitost může mít vysokou hodnotu, pokud ji správně uchopíte. A o to se v našem podnikání snažíme každý den. Hlavními obory našeho podnikání jsou energetika, teplárenství, ropa a zemní plyn a telekomunikace. LAMA ENERGY GROUP zaměstnává více než sedm set lidí. Naše hlavní obchodní aktivity se soustředí na střední Evropu a Severní Ameriku.

Lama solar

Zkušená česká firma, která se zaměřuje na výstavbu obnovitelných zdrojů pro domácnosti, firmy a velkoodběratele.

Lama lighting

Firma se zaměřuje na dodávky a montáže úsporného osvětlení. „Na klíč“ provádí výstavbu nové inteligentní osvětlovací soustavy.

Lama Energy Group

Český firemní holding, který se zabývá dodávkou energií, těžbou ropy a plynu, teplárenstvím a poskytováním služeb digitální televize, mobilního volání a datového spojení.

Lama Energy

Tradiční český dodavatel levnéhé plynu a elektřiny pro domácnosti, podnikatele i velkoodběratele, který má výhodu ve vlastní těžbě plynu na jižní Moravě.

LAMA kominictvi

Staráme se o 100% kondici vašich komínů. Provádíme pravidelné kontroly a čištění komínů.

Lama home

Naše nejmladší divize LAMA home Vám pomůže s profesionální projekcí a realizací té nejlepší možné kombinace technologií, které jsou na trhu dostupné.

Manlomka

Manlomka je chráněná dílna, která byla založena v roce 2008. Zaměřuje se na výrobní, rukodělné práce a je také poskytovatelem náhradního plnění.

telly

Přední provozovatel satelitní a internetové televize s řadou exkluzivních sportovních programů s více než desetiletou historií, který poskytuje i služby připojení k internetu.