Smlouva s dodavatelem energií: Na dobu určitou nebo neurčitou?

Smlouva s dodavatelem energií: Na dobu určitou nebo neurčitou?

Smlouva s dodavatelem energií: Na dobu určitou nebo neurčitou?

Volba mezi smlouvou na dobu určitou či neurčitou při výběru dodavatele energií může být pro mnohé zákazníky náročným rozhodnutím. Obzvláště nyní, kdy všichni zakusili mimořádné výkyvy v cenách plynu i elektřiny. Jaké mají oba typy smluv výhody a nevýhody?

Smlouva na dobu určitou

Smlouva na dobu určitou je závazek na předem stanovené období, během kterého se zpravidla nemění cena energií. Při výběru této možnosti byste měli vzít v úvahu několik aspektů.

Výhody smlouvy na dobu určitou

Cena energií je u smluv na dobu určitou fixní po celou dobu trvání smlouvy, což vám umožní lepší plánování rozpočtu. Navíc jste chráněni v případě, kdy dojde ke kolísání trhu a ceny se zvýší. „Patříte-li navíc k těm, kteří neradi řeší změny a nechtějí se zajímat o vývoj energetického trhu, může vám smlouva na dobu určitou vyhovovat více,“ říká Jakub Tobiáš z LAMA energy.

Nevýhody smlouvy na dobu určitou

U smluv na dobu určitou nemáte prakticky žádnou flexibilitu, a pokud byste se rozhodli smlouvu vypovědět, u většiny dodavatelů zaplatíte sankce za předčasné vypovězení. A pokud by došlo k výraznému snížení cen energií, na žádné úspory se těšit nemůžete. Vaše cena totiž zůstane fixovaná po celou dobu trvání smlouvy.

Smlouva na dobu neurčitou

Na druhou stranu, smlouva na dobu neurčitou nabízí větší flexibilitu, ale také může přinést určité nejistoty. Zvažte následující body.

Výhody smlouvy na dobu neurčitou

U smlouvy na dobu neurčitou máte možnost vyšší flexibility. Smlouvu můžete kdykoliv vypovědět, obvykle s tříměsíční výpovědní lhůtou a bez žádných sankcí. Dodavatelé však mohou výpovědní lhůtu stanovit kratší.

Nevýhody smlouvy na dobu neurčitou

Ceny energií u smluv na dobu neurčitou zpravidla nejsou fixované, což může vést k razantnímu zvýšení měsíčních výdajů za energie. Pokud je navíc výpovědní lhůta 3 měsíce, i když smlouvu kvůli navýšení cen vypovíte, pár měsíců si stejně připlatíte.

Krátkodobá fixace u LAMA energy

LAMA energy svým zákazníkům nabízí možnost krátkodobé fixace cen u smluv na dobu neurčitou s měsíční výpovědní lhůtou. „Funguje to tak, že vždy zveřejníme cenu energií na následující měsíc či dva podle předpokládaného vývoje na burze, a tato cena je na tu dobu fixovaná. Pokud by se cena zvýšila, zákazník se to dozví včas a může tento produkt změnit na jiný a výhodnější,“ vysvětluje Jakub Tobiáš z LAMA energy.

Výběr mezi smlouvou na dobu určitou a neurčitou závisí na vašich individuálních potřebách a preferencích. Důležité je pečlivě zvážit všechny faktory a případně se poradit s odborníkem nebo energetickým poradcem, který vám může pomoci s rozhodnutím na základě aktuálních informací a trendů na trhu s energiemi.

Zpět na výpis novinek

Nechte nám
na sebe kontakt

Lama energy

Máte dotaz?

Zavolejte nám nebo napište!

Máte dotaz?

Zavolejte nám nebo napište!

Jsme součástí skupiny
LAMA ENERGY GROUP

Věříme, že každý nápad a příležitost může mít vysokou hodnotu, pokud ji správně uchopíte. A o to se v našem podnikání snažíme každý den. Hlavními obory našeho podnikání jsou energetika, teplárenství, ropa a zemní plyn a telekomunikace. LAMA ENERGY GROUP zaměstnává více než sedm set lidí. Naše hlavní obchodní aktivity se soustředí na střední Evropu a Severní Ameriku.

Lama solar

Zkušená česká firma, která se zaměřuje na výstavbu obnovitelných zdrojů pro domácnosti, firmy a velkoodběratele.

Lama lighting

Firma se zaměřuje na dodávky a montáže úsporného osvětlení. „Na klíč“ provádí výstavbu nové inteligentní osvětlovací soustavy.

Lama Energy Group

Český firemní holding, který se zabývá dodávkou energií, těžbou ropy a plynu, teplárenstvím a poskytováním služeb digitální televize, mobilního volání a datového spojení.

Lama Energy

Tradiční český dodavatel levnéhé plynu a elektřiny pro domácnosti, podnikatele i velkoodběratele, který má výhodu ve vlastní těžbě plynu na jižní Moravě.

LAMA kominictvi

Staráme se o 100% kondici vašich komínů. Provádíme pravidelné kontroly a čištění komínů.

Lama home

Naše nejmladší divize LAMA home Vám pomůže s profesionální projekcí a realizací té nejlepší možné kombinace technologií, které jsou na trhu dostupné.

Manlomka

Manlomka je chráněná dílna, která byla založena v roce 2008. Zaměřuje se na výrobní, rukodělné práce a je také poskytovatelem náhradního plnění.

telly

Přední provozovatel satelitní a internetové televize s řadou exkluzivních sportovních programů s více než desetiletou historií, který poskytuje i služby připojení k internetu.