Překvapivě snadné tipy, jak ušetřit za elektřinu

Překvapivě snadné tipy, jak ušetřit za elektřinu

Překvapivě snadné tipy, jak ušetřit za elektřinu

Iracionální zacházení s penězi stále představuje pro Čechy jeden z největších problémů při zajišťování chodu domácnosti. Způsobuje výkyvy v rodinném rozpočtu a následný nedostatek peněz. Přitom efektivní hospodaření s prostředky, schopnost ušetřit a nakládat s úsporami účelně patří k základům finanční gramotnosti. Jak se naučit správně šetřit s elektřinou, která dnes patří mezi prudce se zdražující komodity?

Výdaje za energie lze snížit tak, že omezíte jejich čerpání a zamezíte zbytečnému plýtvání. Taková opatření zahrnují například zbytečné svícení, nechávání tekoucí vody nebo špatné těsnění oken, které vede k únikům tepla. Vyplatí se také sledovat ceny poskytovatelů, od kterých energie odebíráte. Dříve existoval jen jeden poskytovatel s monopolním postavením, dnes se už trh rozrůznil a přibyla konkurence, která má často výhodnější cenové podmínky než zavedené firmy. Nebojte se vyžádat si reference od známých a poptat se, u koho jsou spokojení.

LAMA energy je ryze česká tradiční společnost se silným ekonomickým zázemím a vlastní těžební infrastrukturou. Díky tomu dokáže nabídnout v turbulentních časech pomocnou ruku v podobě férové nabídky tarifů. Vzhledem k tomu, že je LAMA energy součástí skupiny LAMA ENERGY GROUP, do jejíhož portfolia patří i těžební vrty ropy a zemního plynu na jižní Moravě, můžou nabídnout i stabilitu a spolehlivost tradičního českého dodavatele energií.

Nejlepší způsoby šetření jsou ty, které nepocítíte

Možná by vás to nenapadlo, ale jedním z nejnáročnějších energožroutů v domácnosti je bojler. Snížit spotřebu elektrické energie za ohřev vody tak můžete v případě, že v nastavení bojlerů snížíte ohřívací teplotu. Výrobci doporučují ohřívat vodu na šedesát stupňů, aby se předešlo výskytu bakterie Escherichia Coli, která se množí v nižších teplotách. Nemusíte mít však strach ohřívat vodu třeba na padesát stupňů a jednou za čtrnáct dní provést dezinfekci vody v bojleru ohřevem na vyšší teplotu. Úspora tak bude signifikantní a voda nebude představovat hygienické riziko.

Častou chybou jsou také nevyhovující vnější teploty v blízkosti domácích spotřebičů. Některé z nich jsou totiž energeticky náročnější, musí-li překonávat velké teplotní rozdíly. Platí to hlavně o lednici, která musí pracovat intenzivněji, pokud do ní vložíte teplé jídlo. Lednice samotná by neměla být umístěna v blízkosti tepelného zdroje, např. trouby nebo topení, protože pak spotřebuje o to více energie na ochlazování svého obsahu. To samé platí pro bojler – umístit ho do chladného a vlhkého sklepa není dobrý nápad, protože v takovém prostředí se bude potýkat se zbytečnými tepelnými ztrátami a o to dražší ohřev vody bude.

Věnujte pozornosti také pravidelné revizi elektronického vybavení domácnosti a spotřebičům. Pokud jsou totiž zanedbávány, jejich provoz je na spotřebu energie náročnější. Třeba lednice má při velké námraze velkou spotřebu, myčce zase usnadníte činnost tím, že budete pravidelně čistit filtr. Čistěte také pravidelně osvětlení v domácnosti od nánosů prachu, aby vám prach nestínil a vy jste nemuseli používat více zdrojů světla pro dosažení uspokojivého umělého osvětlení.

Zpět na výpis novinek

Nechte nám
na sebe kontakt

Lama energy

Máte dotaz?

Zavolejte nám nebo napište!

Máte dotaz?

Zavolejte nám nebo napište!

Jsme součástí skupiny
LAMA ENERGY GROUP

Věříme, že každý nápad a příležitost může mít vysokou hodnotu, pokud ji správně uchopíte. A o to se v našem podnikání snažíme každý den. Hlavními obory našeho podnikání jsou energetika, teplárenství, ropa a zemní plyn a telekomunikace. LAMA ENERGY GROUP zaměstnává více než sedm set lidí. Naše hlavní obchodní aktivity se soustředí na střední Evropu a Severní Ameriku.

Lama solar

Zkušená česká firma, která se zaměřuje na výstavbu obnovitelných zdrojů pro domácnosti, firmy a velkoodběratele.

Lama lighting

Firma se zaměřuje na dodávky a montáže úsporného osvětlení. „Na klíč“ provádí výstavbu nové inteligentní osvětlovací soustavy.

Lama Energy Group

Český firemní holding, který se zabývá dodávkou energií, těžbou ropy a plynu, teplárenstvím a poskytováním služeb digitální televize, mobilního volání a datového spojení.

Lama Energy

Tradiční český dodavatel levnéhé plynu a elektřiny pro domácnosti, podnikatele i velkoodběratele, který má výhodu ve vlastní těžbě plynu na jižní Moravě.

LAMA kominictvi

Staráme se o 100% kondici vašich komínů. Provádíme pravidelné kontroly a čištění komínů.

Lama home

Naše nejmladší divize LAMA home Vám pomůže s profesionální projekcí a realizací té nejlepší možné kombinace technologií, které jsou na trhu dostupné.

Manlomka

Manlomka je chráněná dílna, která byla založena v roce 2008. Zaměřuje se na výrobní, rukodělné práce a je také poskytovatelem náhradního plnění.

telly

Přední provozovatel satelitní a internetové televize s řadou exkluzivních sportovních programů s více než desetiletou historií, který poskytuje i služby připojení k internetu.