oblouk

Používáte správně spotřebiče? Zjistěte, kudy vám utíkají peníze

Používáte správně spotřebiče? Zjistěte, kudy vám utíkají peníze

Identifikujte největší žrouty elektřiny ve vaší domácnosti a zjistěte, kudy vám utíkají peníze. Tím, že budete spotřebiče optimálně používat, můžete ročně ušetřit tisíce korun.

Chladnička a mrazák

Chladnička i mrazák patří mezi největší energetické žrouty v domácnosti. „I malá změna v nastavení teploty může vést k výrazným úsporám. Doporučená teplota v chladničce se pohybuje v rozmezí 3 °C – 5 °C, v mrazáku pak kolem -18 °C. Ujistěte se, že chladnička i mrazák nenamrzají, a pokud ano, odmrazte je. Pravidelné odmrazování zabrání zbytečnému plýtvání elektřiny,“ říká energetický expert Jakub Tobiáš z LAMA energy. Pokud mrazák musíte odmrazovat moc často, zjistěte příčinu. Někdy se může stát, že dveře jen špatně doléhají nebo je těsnění někde prasklé.

Indukce, plyn nebo elektřina na vaření?

Typ vašeho sporáku může mít velký vliv na spotřebu energie. Indukční varné desky jsou sice dražší v pořizovacích nákladech, ale jejich provoz je úspornější a rychlejší než na elektrických sporácích. Obecně je nejlevnější vařit na plynu, jelikož můžete neomezeně regulovat přívod plynu. Při vaření je také potřeba využívat pokličky, které pomohou snížit spotřebu energie.

Spotřebiče vypínejte

Jsou vaše elektronické přístroje stále v pohotovostním režimu? I malá LED dioda signalizující pohotovostní režim může časem představovat nezanedbatelnou část vaší roční spotřeby. Vypínejte přístroje úplně a nezapomínejte i na nabíječky. Odpojujte je, když je nepoužíváte.

Úsporné osvětlení

Už jste vyměnili všechny vaše žárovky za LED? Pokud ne, je to jeden z nejjednodušších a nejefektivnějších kroků k snížení nákladů na energie. LED žárovky spotřebují až o 85 % méně elektřiny než klasické žárovky a vydrží mnohem déle.

Praní a sušení prádla

Pračku i sušičku většina domácností používá každý den, také se ale jedná o energeticky nejnáročnější spotřebiče. Využívejte eko programy, současné prací prostředky jsou účinné už při 30 stupních. Pračku i sušičku vždy plňte na maximum doporučené kapacity a pokud máte tu možnost, využívejte funkci odloženého startu a perte v době, když je elektřina levnější. „Tuto informaci získáte od svého dodavatele energií. Dříve se to označovalo jako noční proud, dnes tomu říkáme nízký tarif. Ten nemusí mít zapnutý každý, ale je dobré si u dodavatele ověřit, zda se vás týká, a kdy se případně spíná. Už dávno neplatí, že je elektřina levnější jen v noci. Nízký tarif lze využívat v určené hodiny i během dne,“ uzavírá Jakub Tobiáš z LAMA energy.

doublearrow zpět na výpis novinek