Již brzy se dozvíme, na kolik nás letošní zima přišla. Jak v budoucnu ušetřit?

Již brzy se dozvíme, na kolik nás letošní zima přišla. Jak v budoucnu ušetřit?

Již brzy se dozvíme, na kolik nás letošní zima přišla. Jak v budoucnu ušetřit?

Loňský rok byl ve znamení zdražování. Připlatili jsme si nejen za služby či potraviny, ale hlavně za energie. Na místě bylo očekávat ty nejhorší možné scénáře a někteří si sáhli opravdu hluboko do kapsy. Přestože jsme se dočkali pomoci od státu a většina lidí mohla čerpat částečnou náhradu z tzv. úsporného tarifu, není pochyb o tom, že letošní zima byla dražší než ta předchozí.

Každoroční vyúčtování

Jak moc drahá zima to ale byla, zjistíme teprve v nadcházejících týdnech. Každoroční vyúčtování zákazníci tuzemských dodavatelů energií dostávají obvykle na jaře od března do května. V praxi může dojít ke dvěma scénářům. Buď na vás čeká přeplatek nebo nedoplatek. Turbulentní situace z loňského roku ovšem způsobila nevídanou migraci zákazníků a umožnila některým dodavatelům stanovit několikanásobně vyšší ceníky, než tomu bylo doposud.

Klid na frontě

Situace se od té doby uklidnila a v tuto chvíli naopak dochází ke zlevňování. Pokud jste však v uplynulých letech podepsali smlouvu na dobu určitou s fixovaným ceníkem, zlevňování pravděpodobně nepocítíte. Končí-li vám ale letos fixace, je na zvážení, zde by nebylo lepší změnit vašeho dodavatele. Podle odborníků může být tzv. flexibilní tarif riskantní. Ten nabízí většina českých dodavatelů energií a kopíruje vývoj cen na velkoobchodním trhu. „Flexibilní tarif doporučujeme například rodinám s fotovoltaikou, kteří využívají méně elektřiny od dodavatelů a jsou částečně soběstační,“ říká Jakub Tobiáš ze společnosti LAMA energy.

Fotovoltaika=cesta k úsporám

Právě po fotovoltaice je aktuálně daleko vyšší poptávka, než tomu bylo loni touto dobou. A vzhledem k tomu, že nevíme, jak se situace bude nadále vyvíjet, energetičtí odborníci instalaci fotovoltaického systému vřele doporučují. „Ano, s fotovoltaikou se pojí vyšší počáteční investice. Její návratnost se ale při cenách z předloňska odhadovala na dobu 5-7 let, nyní je tato doba ještě kratší, a to právě kvůli vyšším cenám energií. Navíc na ni lze získat dotace, a to až do výše 200 tisíc korun nebo do 50 % pořizovacích nákladů. Pokud o tomto kroku tak někdo přemýšlí, určitě bych neváhal,“ dodává Tobiáš.

Další způsoby, jak ušetřit za vytápění

Způsobů, jak dostat výdaje za vytápění pod kontrolu, je ale více. Jednak se nabízí změna dodavatele. Prozkoumejte nabídky českých dodavatelů a porovnejte si nabízené tarify. Jen změnou dodavatele můžete ušetřit tisíce korun.

Na pořadu dne je také výměna kotle. Pokud máte v domácnosti starý plynový kotel, zvažte pořízení nového. Novější modely dovedou snížit náklady klidně i o 30 %.  Mezi další zaručené tipy patří také efektivnější regulace teploty v domácnosti, o kterou se postará například jen chytřejší termostat. „Zaměřit by se lidé také měli na ohřev vody. Udržujte bojler pravidelně čištěný, tím zvýšíte jeho efektivitu a živnost. Pomůže také používat chladnější vodu na běžné denní činnosti, jako je třeba praní,“ uzavírá Jakub Tobiáš za společnost LAMA energy.

Zpět na výpis novinek

Nechte nám
na sebe kontakt

Lama energy

Máte dotaz?

Zavolejte nám nebo napište!

Máte dotaz?

Zavolejte nám nebo napište!

Jsme součástí skupiny
LAMA ENERGY GROUP

Věříme, že každý nápad a příležitost může mít vysokou hodnotu, pokud ji správně uchopíte. A o to se v našem podnikání snažíme každý den. Hlavními obory našeho podnikání jsou energetika, teplárenství, ropa a zemní plyn a telekomunikace. LAMA ENERGY GROUP zaměstnává více než sedm set lidí. Naše hlavní obchodní aktivity se soustředí na střední Evropu a Severní Ameriku.

Lama solar

Zkušená česká firma, která se zaměřuje na výstavbu obnovitelných zdrojů pro domácnosti, firmy a velkoodběratele.

Lama lighting

Firma se zaměřuje na dodávky a montáže úsporného osvětlení. „Na klíč“ provádí výstavbu nové inteligentní osvětlovací soustavy.

Lama Energy Group

Český firemní holding, který se zabývá dodávkou energií, těžbou ropy a plynu, teplárenstvím a poskytováním služeb digitální televize, mobilního volání a datového spojení.

Lama Energy

Tradiční český dodavatel levnéhé plynu a elektřiny pro domácnosti, podnikatele i velkoodběratele, který má výhodu ve vlastní těžbě plynu na jižní Moravě.

LAMA kominictvi

Staráme se o 100% kondici vašich komínů. Provádíme pravidelné kontroly a čištění komínů.

Lama home

Naše nejmladší divize LAMA home Vám pomůže s profesionální projekcí a realizací té nejlepší možné kombinace technologií, které jsou na trhu dostupné.

Manlomka

Manlomka je chráněná dílna, která byla založena v roce 2008. Zaměřuje se na výrobní, rukodělné práce a je také poskytovatelem náhradního plnění.

telly

Přední provozovatel satelitní a internetové televize s řadou exkluzivních sportovních programů s více než desetiletou historií, který poskytuje i služby připojení k internetu.