Jak ušetřit na energiích? LAMA energy hostem v CNN Prima News

Jak ušetřit na energiích? LAMA energy hostem v CNN Prima News

Jak ušetřit na energiích? LAMA energy hostem v CNN Prima News

Od ledna 2024 se vrací poplatek za obnovitelné zdroje, účty za elektřinu se tak pravděpodobně zvýší. Za každou megawatthodinu elektřiny zaplatí odběratelé 599 Kč. Jak na energiích ušetřit? A bude vývoj cen v následujících dvou letech příznivý? O tématu se v pořadu CNN Prima News Co na to Vaše peněženka rozpovídal obchodní ředitel LAMA energy Michael Heider.

Poplatek OZE

Zrušení poplatku OZE pro koncové odběratele byla jedna z cest, jak zmírnit dopady drastického zdražení cen energií v loňském roce. Od ledna 2024 se tento poplatek opět vrací a spolu s ním končí i vládou stanovený strop na plyn a elektřinu. Podle Michaela Heidera je však poplatek za obnovitelné zdroje potřebný, pokud chceme v budoucnu využívat obnovitelné zdroje. Ceny za elektřinu se mohou o něco zvýšit, na druhou stranu existuje několik způsobů, jak pracovat s úspornými opatřeními.

Zelená energie v České republice

Odhodlání lidí investovat do energeticky úsporných opatření roste, stále je tu ale prostor pro zlepšení. Podle dostupných údajů třetina lidí investovala do energeticky méně náročných spotřebičů, 6 % lidí investovalo do zateplení domu a 6 % lidí investovalo do solárních panelů nebo tepelného čerpadla. Pro zajímavost, v České republice se větrné a solární elektrárny podílí na výrobě elektřiny jen ze 4 %.

Jak se bude cena energií vyvíjet?

Podle Michaela Heidera situace zatím vypadá příznivě, v rozhovoru však upozorňuje na to, že dodavatelé energií nemohou ovlivnit regulovanou část ceny elektřiny a musí ji v konečných cenách promítnout. V tomto roce tak domácnosti pocítí lehké zvýšení cen, v roce 2025 pak existuje možnost přiblížit se cenám před energetickou krizí. Vývoj cen plynu záleží nejen na tom, jak bude probíhat aktuální konflitk na Blízkém východě, ale také na tom, jaká bude letos zima. Už jen fakt, že topná sezona začala o měsíc později než obvykle, hodnotí pozitivně.

Jak ušetřit na energiích?

Zákazníci by měli aktivně řešit svou spotřebu a pracovat s ní. Nabízí se výměna spotřebičů za úsporné, využívání dvousazbového měření energií a předně volba vhodného ceníku. „V tuto chvíli doporučuji fixovat na dobu kratší než jeden rok. Osvědčil se nám ceník s garantovanou cenou na jeden měsíc a s výpovědní lhůtou taktéž jeden měsíc,“ uvádí Heider v rozhovoru. Co se plynu týče, důležité je vytápět správně a ujistit se, že samotný prostor je energeticky úsporný.

Celý rozhovor můžete zhlédnout zde.

Zpět na výpis novinek

Nechte nám
na sebe kontakt

Lama energy

Máte dotaz?

Zavolejte nám nebo napište!

Máte dotaz?

Zavolejte nám nebo napište!

Jsme součástí skupiny
LAMA ENERGY GROUP

Věříme, že každý nápad a příležitost může mít vysokou hodnotu, pokud ji správně uchopíte. A o to se v našem podnikání snažíme každý den. Hlavními obory našeho podnikání jsou energetika, teplárenství, ropa a zemní plyn a telekomunikace. LAMA ENERGY GROUP zaměstnává více než sedm set lidí. Naše hlavní obchodní aktivity se soustředí na střední Evropu a Severní Ameriku.

Lama solar

Zkušená česká firma, která se zaměřuje na výstavbu obnovitelných zdrojů pro domácnosti, firmy a velkoodběratele.

Lama lighting

Firma se zaměřuje na dodávky a montáže úsporného osvětlení. „Na klíč“ provádí výstavbu nové inteligentní osvětlovací soustavy.

Lama Energy Group

Český firemní holding, který se zabývá dodávkou energií, těžbou ropy a plynu, teplárenstvím a poskytováním služeb digitální televize, mobilního volání a datového spojení.

Lama Energy

Tradiční český dodavatel levnéhé plynu a elektřiny pro domácnosti, podnikatele i velkoodběratele, který má výhodu ve vlastní těžbě plynu na jižní Moravě.

LAMA kominictvi

Staráme se o 100% kondici vašich komínů. Provádíme pravidelné kontroly a čištění komínů.

Lama home

Naše nejmladší divize LAMA home Vám pomůže s profesionální projekcí a realizací té nejlepší možné kombinace technologií, které jsou na trhu dostupné.

Manlomka

Manlomka je chráněná dílna, která byla založena v roce 2008. Zaměřuje se na výrobní, rukodělné práce a je také poskytovatelem náhradního plnění.

telly

Přední provozovatel satelitní a internetové televize s řadou exkluzivních sportovních programů s více než desetiletou historií, který poskytuje i služby připojení k internetu.