oblouk

Jak ušetřit na energiích? LAMA energy hostem v CNN Prima News

Jak ušetřit na energiích? LAMA energy hostem v CNN Prima News

Od ledna 2024 se vrací poplatek za obnovitelné zdroje, účty za elektřinu se tak pravděpodobně zvýší. Za každou megawatthodinu elektřiny zaplatí odběratelé 599 Kč. Jak na energiích ušetřit? A bude vývoj cen v následujících dvou letech příznivý? O tématu se v pořadu CNN Prima News Co na to Vaše peněženka rozpovídal obchodní ředitel LAMA energy Michael Heider.

Poplatek OZE

Zrušení poplatku OZE pro koncové odběratele byla jedna z cest, jak zmírnit dopady drastického zdražení cen energií v loňském roce. Od ledna 2024 se tento poplatek opět vrací a spolu s ním končí i vládou stanovený strop na plyn a elektřinu. Podle Michaela Heidera je však poplatek za obnovitelné zdroje potřebný, pokud chceme v budoucnu využívat obnovitelné zdroje. Ceny za elektřinu se mohou o něco zvýšit, na druhou stranu existuje několik způsobů, jak pracovat s úspornými opatřeními.

Zelená energie v České republice

Odhodlání lidí investovat do energeticky úsporných opatření roste, stále je tu ale prostor pro zlepšení. Podle dostupných údajů třetina lidí investovala do energeticky méně náročných spotřebičů, 6 % lidí investovalo do zateplení domu a 6 % lidí investovalo do solárních panelů nebo tepelného čerpadla. Pro zajímavost, v České republice se větrné a solární elektrárny podílí na výrobě elektřiny jen ze 4 %.

Jak se bude cena energií vyvíjet?

Podle Michaela Heidera situace zatím vypadá příznivě, v rozhovoru však upozorňuje na to, že dodavatelé energií nemohou ovlivnit regulovanou část ceny elektřiny a musí ji v konečných cenách promítnout. V tomto roce tak domácnosti pocítí lehké zvýšení cen, v roce 2025 pak existuje možnost přiblížit se cenám před energetickou krizí. Vývoj cen plynu záleží nejen na tom, jak bude probíhat aktuální konflitk na Blízkém východě, ale také na tom, jaká bude letos zima. Už jen fakt, že topná sezona začala o měsíc později než obvykle, hodnotí pozitivně.

Jak ušetřit na energiích?

Zákazníci by měli aktivně řešit svou spotřebu a pracovat s ní. Nabízí se výměna spotřebičů za úsporné, využívání dvousazbového měření energií a předně volba vhodného ceníku. „V tuto chvíli doporučuji fixovat na dobu kratší než jeden rok. Osvědčil se nám ceník s garantovanou cenou na jeden měsíc a s výpovědní lhůtou taktéž jeden měsíc,“ uvádí Heider v rozhovoru. Co se plynu týče, důležité je vytápět správně a ujistit se, že samotný prostor je energeticky úsporný.

Celý rozhovor můžete zhlédnout zde.

doublearrow zpět na výpis novinek