Jak topit úsporně a efektivně?

Jak topit úsporně a efektivně?

Jak topit úsporně a efektivně?

Venkovní teploty poprvé v tomto roce padají k bodu mrazu a lidé začínají topit. Víte, jaké zásady byste měli dodržet, abyste netopili zbytečně moc? O tipy se podělil Jakub Tobiáš ze společnosti LAMA energy.

Zkontrolujte radiátory

Nejčastější chybou, kterou lidi dělají přes jarní a letní sezonu, je úplné vypnutí termostatické hlavice. Tím zůstává ventil ve stlačené poloze a může jednoduše zatuhnout. Pokud jsou trubky vedoucí k topení teplé, ale radiátory netopí, může toto být hlavní problém. Odejměte hlavici a zjistěte, zda se ventil pohybuje. Pokud ne, bude potřeba zásah topenáře. Jste-li ale zruční, můžete si pomoct i sami. Obvykle postačí vzít dostatečně úzký a plochý předmět, kterým ventil uvolníte.

Odvzdušnění radiátorů

Při začátku topné sezony byste měli nechat hlavice otevřené naplno. Tím se do radiátorů dostane teplá voda a vzduchové bubliny v topné soustavě vystoupají až do nejvyšších pater, kde obvykle bývá umístěný odvzdušňovací ventil. „Odvzdušnění pak stačí provést jednou, a to otočením odvzdušňovacího ventilu. Otevírejte ho pomalu a opatrně a připravte si pod něj nějakou nádobu, do které poteče voda,“ říká Jakub Tobiáš z LAMA energy.

Dostatek prostoru před radiátory

Před radiátory by neměly být žádné velké kusy nábytku a průchodu tepla mohou bránit například i závěsy. Ujistěte se tedy, že před topením nic nemáte. „Pokud byste tento krok neudělali, zpravidla budete vytápět na vyšší teplotu a déle, protože bude déle trvat, než se teplo dostane do místnosti,“ dodává Tobiáš.

Zjistěte, kde fouká

Zkontrolovat byste si měli i izolaci. Profukovat může okny nebo pod dveřmi, a tím přicházíte o drahocenné teplot. Zkontrolujte si tedy těsnění a případně ho vyměňte. Pokud najdete netěsnosti mezi rámem oken a zdí, vytmelte je. Na škvíry pode dveřmi mohou pomoci lišty. Pokud máte okna ve špatném stavu, zvažte jejich výměnu nebo instalaci venkovních rolet, které navíc oceníte i v létě.

Snižte teplotu

„Optimální teplota v místnosti je 21 °C. V ložnici by pak měla být maximálně kolem 18 °C. Nastavte si termostat a nepřetápějte. Pokud jedete na delší dobu pryč, topení nevypínejte, ale teplotu temperujte. Ideální je nechat teplotu v rozmezí 13 – 15 °C. Byt po návratu rychleji vytopíte,“ vysvětluje Jakub Tobiáš.

Větrejte efektivně

V podzimním a zimním období, jakmile klesnou teploty, nikdy nevětrejte tzv. na větračku. Bude vám akorát z místnosti unikat teplo a vzduch se stejně nevymění. „Daleko efektivnější je větrat krátce a intenzivně. Každý den ráno například otevřete všechna okna dokořán a udělejte průvan. Tím vyměníte všechen vzduch a teplota se skoro nesníží,“ uzavírá Jakub Tobiáš za LAMA energy.

Zpět na výpis novinek

Nechte nám
na sebe kontakt

Lama energy

Máte dotaz?

Zavolejte nám nebo napište!

Máte dotaz?

Zavolejte nám nebo napište!

Jsme součástí skupiny
LAMA ENERGY GROUP

Věříme, že každý nápad a příležitost může mít vysokou hodnotu, pokud ji správně uchopíte. A o to se v našem podnikání snažíme každý den. Hlavními obory našeho podnikání jsou energetika, teplárenství, ropa a zemní plyn a telekomunikace. LAMA ENERGY GROUP zaměstnává více než sedm set lidí. Naše hlavní obchodní aktivity se soustředí na střední Evropu a Severní Ameriku.

Lama solar

Zkušená česká firma, která se zaměřuje na výstavbu obnovitelných zdrojů pro domácnosti, firmy a velkoodběratele.

Lama lighting

Firma se zaměřuje na dodávky a montáže úsporného osvětlení. „Na klíč“ provádí výstavbu nové inteligentní osvětlovací soustavy.

Lama Energy Group

Český firemní holding, který se zabývá dodávkou energií, těžbou ropy a plynu, teplárenstvím a poskytováním služeb digitální televize, mobilního volání a datového spojení.

Lama Energy

Tradiční český dodavatel levnéhé plynu a elektřiny pro domácnosti, podnikatele i velkoodběratele, který má výhodu ve vlastní těžbě plynu na jižní Moravě.

LAMA kominictvi

Staráme se o 100% kondici vašich komínů. Provádíme pravidelné kontroly a čištění komínů.

Lama home

Naše nejmladší divize LAMA home Vám pomůže s profesionální projekcí a realizací té nejlepší možné kombinace technologií, které jsou na trhu dostupné.

Manlomka

Manlomka je chráněná dílna, která byla založena v roce 2008. Zaměřuje se na výrobní, rukodělné práce a je také poskytovatelem náhradního plnění.

telly

Přední provozovatel satelitní a internetové televize s řadou exkluzivních sportovních programů s více než desetiletou historií, který poskytuje i služby připojení k internetu.