Jak to bude s elektřinou a plynem? Fixovat nebo nefixovat v roce 2024?

Jak to bude s elektřinou a plynem? Fixovat nebo nefixovat v roce 2024?

Jak to bude s elektřinou a plynem? Fixovat nebo nefixovat v roce 2024?

S aktuálním vývojem cen energií na burze vyvstává zásadní otázka, jak bude vypadat další rok a zda existují způsoby, jak ušetřit. Vyplatí se změnit dodavatele? A pokud ano, je lepší ceny fixovat nebo ne?

Vývoj cen energií

Ceny energií na burze od konce léta prudce klesly a nyní jsou levnější než před začátkem války na Ukrajině. Cena plynu je nyní o 45 % nižší, než tomu bylo v loňském roce. U elektřiny, která během minulého roku vyletěla na osminásobek, je nyní cena zhruba o 6 % nižší. Obě komodity ale mají prostor do budoucna dál klesat a vše nyní závisí na tom, zda bude situace nadále alespoň trochu stabilní. Koncoví zákazníci si tak větších změn všimnou až v průběhu roku 2024, kdy budou dodavatelé energií spotřebovávat plyn a elektřinu koupenou v tomto roce. Je ale potřeba říct, že ceny energií jsou nadále několikanásobně vyšší, než byly například před pěti lety. Zásadní roli ve zlevňování také sehraje vývoj konfliktu Ruska a Ukrajiny.

Fixovat, či nefixovat

Hlavní otázkou je tak nyní, zda se vyplatí fixovat ceníky, které dodavatelé aktuálně nabízí. „Nemůžeme slibovat, že ceny na burze půjdou ještě dolů, bohužel závisí na více faktorech. Ceny energií jsou citlivé na zprávy, které vypadají nebezpečně a ovlivňuje  je nejen to, co se děje v blízkosti našich hranic. Cenové výkyvy tu jsou a budou. Dosavadní vývoj je ale příznivý a některý domácnostem se může vyplatit buď flexibilní tarif nebo tarif s kratší dobou fixace. Je ale potřeba brát v potaz i další zimní sezonu a způsob vytápění,“ říká energetický expert Jakub Tobiáš ze společnosti LAMA energy, která je jedním z předních českých dodavatelů energií. Zaxifovat ceník navíc mohou jen ti, kteří buď mění dodavatele nebo jim aktuální fixace v následujících měsících skončí. „Je naprosto normální, že se v situaci koncoví spotřebitelé neorientují a určitě neprohloupí, když svého dodavatele kontaktují s otázkou, jaké mají v rámci své smlouvy možnosti,“ dodává Tobiáš.

Změna dodavatele

Účinná může být i změna dodavatele. Jakub Tobiáš radí pohlídat si termín své smlouvy s dodavatelem a dopředu si udělat průzkum. Jednotliví dodavatelé už přichází s levnějšími ceníky a s flexibilnějšími podmínkami. Konkurenční boj o zákazníky se navíc pravděpodobně ještě prohloubí a ty nejlepší podmínky dostanou ti nejnovější zákazníci. Pokud budou ceny na burze dál klesat, dodavatelé budou mít větší manévrovací prostor a budou schopni nabídnout výhodnější produkty. „Ideální čas na změnu dodavatele bude v průběhu tohoto roku. Končí-li vám tedy smlouva například před zimní sezonou, začněte se o situace zajímat již teď. Sledujte vývoj cen a nabídky dodavatelů. Pokud vám smlouva v tomto roce nekončí, dejte si pozor na nepoctivé zprostředkovatele. Ti teď například nabízí možnost, jak se vyvázat z fixace i za cenu zaplacení pokuty a snaží se spotřebitele dotlačit k podepsání nové smlouvy. Ta se tváří výhodněji, ale ve skutečnosti se zákazníkovi v následujících letech pořádně prodraží,“ uzavírá Jakub Tobiáš za LAMA energy.

Zpět na výpis novinek

Nechte nám
na sebe kontakt

Lama energy

Máte dotaz?

Zavolejte nám nebo napište!

Máte dotaz?

Zavolejte nám nebo napište!

Jsme součástí skupiny
LAMA ENERGY GROUP

Věříme, že každý nápad a příležitost může mít vysokou hodnotu, pokud ji správně uchopíte. A o to se v našem podnikání snažíme každý den. Hlavními obory našeho podnikání jsou energetika, teplárenství, ropa a zemní plyn a telekomunikace. LAMA ENERGY GROUP zaměstnává více než sedm set lidí. Naše hlavní obchodní aktivity se soustředí na střední Evropu a Severní Ameriku.

Lama solar

Zkušená česká firma, která se zaměřuje na výstavbu obnovitelných zdrojů pro domácnosti, firmy a velkoodběratele.

Lama lighting

Firma se zaměřuje na dodávky a montáže úsporného osvětlení. „Na klíč“ provádí výstavbu nové inteligentní osvětlovací soustavy.

Lama Energy Group

Český firemní holding, který se zabývá dodávkou energií, těžbou ropy a plynu, teplárenstvím a poskytováním služeb digitální televize, mobilního volání a datového spojení.

Lama Energy

Tradiční český dodavatel levnéhé plynu a elektřiny pro domácnosti, podnikatele i velkoodběratele, který má výhodu ve vlastní těžbě plynu na jižní Moravě.

LAMA kominictvi

Staráme se o 100% kondici vašich komínů. Provádíme pravidelné kontroly a čištění komínů.

Lama home

Naše nejmladší divize LAMA home Vám pomůže s profesionální projekcí a realizací té nejlepší možné kombinace technologií, které jsou na trhu dostupné.

Manlomka

Manlomka je chráněná dílna, která byla založena v roce 2008. Zaměřuje se na výrobní, rukodělné práce a je také poskytovatelem náhradního plnění.

telly

Přední provozovatel satelitní a internetové televize s řadou exkluzivních sportovních programů s více než desetiletou historií, který poskytuje i služby připojení k internetu.