Jak prát efektivně a ušetřit

Jak prát efektivně a ušetřit

Jak prát efektivně a ušetřit

Praní je a nejspíš vždy bude věcným tématem, které nedá spát spoustě domácnostem. Na kolik prát, jaké prádlo prát, kdy prát, nebo jakou pračku vybrat? Otázky, které si každý alespoň jednou za život položí. Víte ale, jak prát s efektem a zároveň ulevit vašemu domácímu rozpočtu?

Pokud máte doma pračku, tak musíte počítat s náklady za elektřinu, vodu, ohřev vody a a také za spotřebu pracího prášku, který rovněž není zadarmo.

Štítky jako první krok

Při výběru jakéhokoliv spotřebiče zkontrolujte energetické štítky. Většina spotřebičů se již vyrábí v kategorii A. Běžně se tedy setkáme se spotřebiči se štítky A+ až A+++. Štítky A+++ vaše úspory rozhodně do budoucna navýší. Energetické štítky u praček vám také prozradí roční spotřebu elektřiny a vody, účinnost odstřeďování a hlučnost během praní.

Perte na méně

Běžné oblečení jako jsou trička, košile, nebo kalhoty perte na 40°C. Vyvařujte a předpírejte, pokud je to opravdu nutné – například máte oblečení velmi znečištěné od omáčky, či krve. Každopádně vyvářku jako takovou je dobré udělat přibližně jednou za 3 až 6 měsíců, abyste vyčistili a propláchli odtoky pračky. Jinak riskujete, že se vám odtok v průběhu času může zanést. Vyvařovat můžete utěrky, ručníky, nebo roušky.

Spotřeba elektřiny klesne pouhým snížením prací teploty – pokud teplotu vody snížíte o 30°C (z 90°C na 60°C), tak spotřeba elektřiny klesne až o ¼.

O praní přemýšlejte

Přemýšlejte o tom, kdy budete prát, abyste pračku zcela naplnili a neprali pouze poloviční várku. Je vhodné tedy dopředu naplánovat, kdy budete čisté prádlo potřebovat. Ve chvíli, kdy narychlo perete dvě trička, abyste si je mohli přibalit s sebou na dovolenou, moc energie neušetříte.

S LAMOU ušetříte až 13 000 Kč* za 2 roky. Nejlevnější dodavatel elektřiny a plynu! -> Chci přejít k Lamě

V momentě, kdy máte doma rozdílné sazby elektřiny v průběhu dne, snažte se načasovat praní na správnou dobu s levnější elektřinou. V dnešní době máte dokonce možnost odloženého praní.

Uspořit můžete také na pracím prášku. Pamatujte, že více prášku neznamená, že vaše prádlo bude více čisté. Používejte kvalitní prášek a perte na 40°C. Pračky si v dnešní době s vaším prádlem hravě poradí.

Zpět na výpis novinek

Nechte nám
na sebe kontakt

Lama energy

Máte dotaz?

Zavolejte nám nebo napište!

Máte dotaz?

Zavolejte nám nebo napište!

Jsme součástí skupiny
LAMA ENERGY GROUP

Věříme, že každý nápad a příležitost může mít vysokou hodnotu, pokud ji správně uchopíte. A o to se v našem podnikání snažíme každý den. Hlavními obory našeho podnikání jsou energetika, teplárenství, ropa a zemní plyn a telekomunikace. LAMA ENERGY GROUP zaměstnává více než sedm set lidí. Naše hlavní obchodní aktivity se soustředí na střední Evropu a Severní Ameriku.

Lama solar

Zkušená česká firma, která se zaměřuje na výstavbu obnovitelných zdrojů pro domácnosti, firmy a velkoodběratele.

Lama lighting

Firma se zaměřuje na dodávky a montáže úsporného osvětlení. „Na klíč“ provádí výstavbu nové inteligentní osvětlovací soustavy.

Lama Energy Group

Český firemní holding, který se zabývá dodávkou energií, těžbou ropy a plynu, teplárenstvím a poskytováním služeb digitální televize, mobilního volání a datového spojení.

Lama Energy

Tradiční český dodavatel levnéhé plynu a elektřiny pro domácnosti, podnikatele i velkoodběratele, který má výhodu ve vlastní těžbě plynu na jižní Moravě.

LAMA kominictvi

Staráme se o 100% kondici vašich komínů. Provádíme pravidelné kontroly a čištění komínů.

Lama home

Naše nejmladší divize LAMA home Vám pomůže s profesionální projekcí a realizací té nejlepší možné kombinace technologií, které jsou na trhu dostupné.

Manlomka

Manlomka je chráněná dílna, která byla založena v roce 2008. Zaměřuje se na výrobní, rukodělné práce a je také poskytovatelem náhradního plnění.

telly

Přední provozovatel satelitní a internetové televize s řadou exkluzivních sportovních programů s více než desetiletou historií, který poskytuje i služby připojení k internetu.