Jak dodavatelé energií reagují na situaci na trhu? Bez závazku a fixace na měsíc.

Jak dodavatelé energií reagují na situaci na trhu? Bez závazku a fixace na měsíc.

Jak dodavatelé energií reagují na situaci na trhu? Bez závazku a fixace na měsíc.

Fixovat, či nefixovat. Otázka za milion korun. Raketový růst cen energií na burze v loňském roce donutil všechny české dodavatele razantně zvýšit ceníky plynu a elektřiny. A přestože byl v průběhu roku uplatněn cenový strop nastavený vládou, jeho platnost na konci roku skončí. Ti, kteří zafixovali drahé ceny v obavách z dalšího zdražování, tak nakonec ještě možná zapláčou. Fixační vabank ale nekončí. Jen málokdo si totiž troufá odhadovat, jak se bude situace dál vyvíjet.

Je sice pravda, že od začátku roku do Česka nepřitekl žádný plyn z Ruska. Myslet si ale, že se nás tím pádem vývoj konfliktu Ruska s Ukrajinou energeticky již týkat nebude, by bylo bláhové.  Na vývoji cen energií se navíc nepodepisuje jen Rusko. Evropská komise přesto oznámila, že je energetická krize na ústupu a plošná vládní opatření by se měla zrušit. Dozvuky roku 2022 tak ještě nějakou dobu pocítíme a jedním z opatření, které můžeme vzít do vlastních rukou, je změna dodavatele energií.

Změnit dodavatele v České republice lze bezplatně, záleží ovšem na typu smlouvy. Pokud máte uzavřenou smlouvu na dobu neurčitou, obvykle platí třicetidenní výpovědní lhůta. Pokud máte uzavřenou smlouvu na dobu určitou, měli byste svému dodavateli dát vědět tři měsíce dopředu. Před uplynutím sjednané doby smlouvu vypovědět nelze, nebo jen se zaplacením vysoké smluvní pokuty.  Pokud si nejste jisti, jaké podmínky musíte splnit, vyžádejte si u vašeho dodavatele kopii smluv včetně všech dodatků, obchodních podmínek a ceníku. Tato služba může být zpoplatněna.

Při hledání nového dodavatele se aktuálně nejvíce vyplatí porovnat si typy nabízených smluv. Opět před vámi bude stát rozhodnutí, na jak dlouho a zda vůbec fixovat. Dodavatelé však přichází s novými, na český trh poměrně revolučními, tarify.

Smlouva bez závazku

Český dodavatel plynu a elektřiny LAMA energy například nedávno oznámil novinku. Svým klientům nabízí smlouvu bez závazku s třicetidenní výpovědní lhůtou a fixací ceny na jeden měsíc. „Našim klientům chceme umožnit být co nejvíce flexibilní. Tento tarif se proto řídí cenou na burze k 20. dni předešlého měsíce. Celý následující měsíc má poté klient tuto cenu garantovanou. Pokud by se zvedla nad jeho možnosti, může tarif změnit, má 30 dní na vypovězení smlouvy,“ vysvětluje Jakub Tobiáš z energetického holdingu LAMA ENERGY GROUP, pod který dodavatel energií spadá.

Aktuálně se tento typ smlouvy vyplatí, ceny jsou nastavené zhruba 50 % pod vládním stropem. K tarifu navíc dodavatel svým klientům nabízí i bonus v podobě internetové televize na 1 rok zdarma. Administrativní záležitosti změny dodavatele navíc nemusíte řešit, LAMA energy vám s celým procesem díky plné moci pomůže a potřebné úkony provede za vás.

Zpět na výpis novinek

Nechte nám
na sebe kontakt

Lama energy

Máte dotaz?

Zavolejte nám nebo napište!

Máte dotaz?

Zavolejte nám nebo napište!

Jsme součástí skupiny
LAMA ENERGY GROUP

Věříme, že každý nápad a příležitost může mít vysokou hodnotu, pokud ji správně uchopíte. A o to se v našem podnikání snažíme každý den. Hlavními obory našeho podnikání jsou energetika, teplárenství, ropa a zemní plyn a telekomunikace. LAMA ENERGY GROUP zaměstnává více než sedm set lidí. Naše hlavní obchodní aktivity se soustředí na střední Evropu a Severní Ameriku.

Lama solar

Zkušená česká firma, která se zaměřuje na výstavbu obnovitelných zdrojů pro domácnosti, firmy a velkoodběratele.

Lama lighting

Firma se zaměřuje na dodávky a montáže úsporného osvětlení. „Na klíč“ provádí výstavbu nové inteligentní osvětlovací soustavy.

Lama Energy Group

Český firemní holding, který se zabývá dodávkou energií, těžbou ropy a plynu, teplárenstvím a poskytováním služeb digitální televize, mobilního volání a datového spojení.

Lama Energy

Tradiční český dodavatel levnéhé plynu a elektřiny pro domácnosti, podnikatele i velkoodběratele, který má výhodu ve vlastní těžbě plynu na jižní Moravě.

LAMA kominictvi

Staráme se o 100% kondici vašich komínů. Provádíme pravidelné kontroly a čištění komínů.

Lama home

Naše nejmladší divize LAMA home Vám pomůže s profesionální projekcí a realizací té nejlepší možné kombinace technologií, které jsou na trhu dostupné.

Manlomka

Manlomka je chráněná dílna, která byla založena v roce 2008. Zaměřuje se na výrobní, rukodělné práce a je také poskytovatelem náhradního plnění.

telly

Přední provozovatel satelitní a internetové televize s řadou exkluzivních sportovních programů s více než desetiletou historií, který poskytuje i služby připojení k internetu.