Fixace cen energií na měsíc. Jak funguje a vyplatí se v roce 2024?

Fixace cen energií na měsíc. Jak funguje a vyplatí se v roce 2024?

Fixace cen energií na měsíc. Jak funguje a vyplatí se v roce 2024?

V prosinci skončilo vládní zastropování cen energií. To pomohlo tisícům domácností, které uzavřely smlouvy s dodavateli v letech 2022 a 2023, překlenout ty nejhorší měsíce. Jak bude vypadat letošní rok? Vyplatí se fixovat, nebo ne? Do odpovědi na tuto otázku vnáší více světla možnost fixace na měsíc. 

Bezprecedentní vývoj v předešlých letech

Předešlé dva roky byly v otázce cen energií naprosto bezprecedentní. Energetická burza se důsledkem vícero událostí otřásala v základech a výdaje na energie se některým domácnostem i ztrojnásobily. Situace je nyní daleko klidnější, strach v odběratelích ale přetrvává. A ti, kdo letos budou uzavírat novou smlouvu s dodavatelem, se zcela oprávněně pídí po tom, jaký tarif zvolit a předně, na jak dlouho fixovat.

Nikdo nechce platit víc, než musí. Názory odborníků na vývoj cen energií v následujících letech se navíc liší. A počítat je potřeba i s nárůstem poplatků za distribuci elektřiny a plynu, stejně tak s návratem poplatku za obnovitelné zdroje (OZE). S těmi odběratel nic neudělá, jsou pevně dané. Pokud se ale bude zajímat o vývoj cen na burze, může oproti ostatním výrazně ušetřit.

Fixací cen energií na měsíc lze ušetřit tisíce ročně

Český dodavatel energií LAMA energy v loňském roce přišel s flexibilním tarifem bez závazku s fixací ceny na jeden měsíc. Tarif během pár měsíců přilákal pozornost nových i stávajících klientů. „Tarif s fixací cen na jeden měsíc jsme zavedli v reakci na vývoj cen energií na burze. Situace se měnila rychle a zaregistrovali jsme nespočet případů, kdy se během pár měsíců původně výhodný tarif stal zbytečným břemenem a naopak. Chtěli jsme dát zákazníkům šanci mít výdaje pod kontrolou,“ vysvětluje Jakub Tobiáš z LAMA energy.

Mám zájem o měsíční fixaci

Jak tarif funguje

Neregulované složky cen jsou pro příslušný měsíc obchodníkem zveřejňovány vždy nejpozději do 15. dne druhého měsíce předcházejícího dodávkám a současně jsou obchodníkem zasílány zákazníkovi na jeho e-mail. Ten poté ví, kolik bude platit, a může tak na vývoj zareagovat. „U tohoto tarifu je klíčové nechat zákazníky svobodně se rozhodnout. Ti, kteří tento tarif využívají, teď mají nejvýhodnější ceny na trhu. Ze zkušeností však víme, že se situace může velmi rychle změnit. Pokud by k tomu došlo a ceny by prudce vzrostly, zákazník může smlouvu vypovědět. Pak platí měsíční výpovědní lhůta,“ upřesňuje Tobiáš.

U tarifu je tak klíčové věnovat pozornost vývoji cen na burze. „Zákazníci se ale nemusí bát, že by museli nějak podrobně studovat, jak se trh vyvíjí. Každý měsíc od nás dostanou ceník na další měsíc a podle toho se rozhodnou,“ říká Jakub Tobiáš. O tarif bez závazku je nadále velký zájem, LAMA energy navíc novým zákazníkům v rámci tarifu poskytuje i přístup k internetové televizi na rok zdarma. Tarif bez závazku s fixací ceny na 1 měsíc je aktuálně velmi atraktivní a minimálně tento rok nabízí několikatisícovou úsporu ročně.

Chci přejít k LAMA energy
Zpět na výpis novinek

Nechte nám
na sebe kontakt

Lama energy

Máte dotaz?

Zavolejte nám nebo napište!

Máte dotaz?

Zavolejte nám nebo napište!

Jsme součástí skupiny
LAMA ENERGY GROUP

Věříme, že každý nápad a příležitost může mít vysokou hodnotu, pokud ji správně uchopíte. A o to se v našem podnikání snažíme každý den. Hlavními obory našeho podnikání jsou energetika, teplárenství, ropa a zemní plyn a telekomunikace. LAMA ENERGY GROUP zaměstnává více než sedm set lidí. Naše hlavní obchodní aktivity se soustředí na střední Evropu a Severní Ameriku.

Lama solar

Zkušená česká firma, která se zaměřuje na výstavbu obnovitelných zdrojů pro domácnosti, firmy a velkoodběratele.

Lama lighting

Firma se zaměřuje na dodávky a montáže úsporného osvětlení. „Na klíč“ provádí výstavbu nové inteligentní osvětlovací soustavy.

Lama Energy Group

Český firemní holding, který se zabývá dodávkou energií, těžbou ropy a plynu, teplárenstvím a poskytováním služeb digitální televize, mobilního volání a datového spojení.

Lama Energy

Tradiční český dodavatel levnéhé plynu a elektřiny pro domácnosti, podnikatele i velkoodběratele, který má výhodu ve vlastní těžbě plynu na jižní Moravě.

LAMA kominictvi

Staráme se o 100% kondici vašich komínů. Provádíme pravidelné kontroly a čištění komínů.

Lama home

Naše nejmladší divize LAMA home Vám pomůže s profesionální projekcí a realizací té nejlepší možné kombinace technologií, které jsou na trhu dostupné.

Manlomka

Manlomka je chráněná dílna, která byla založena v roce 2008. Zaměřuje se na výrobní, rukodělné práce a je také poskytovatelem náhradního plnění.

telly

Přední provozovatel satelitní a internetové televize s řadou exkluzivních sportovních programů s více než desetiletou historií, který poskytuje i služby připojení k internetu.