Dodavatelé energií zlevňují, nyní je vhodná doba na přechod za lepšími podmínkami

Dodavatelé energií zlevňují, nyní je vhodná doba na přechod za lepšími podmínkami

Dodavatelé energií zlevňují, nyní je vhodná doba na přechod za lepšími podmínkami

Zatímco loňský rok se odběratelé zuby nehty drželi svých dodavatelů a nechtěli přijít o podmínky, jaké měli, byť nemusely být vůbec výhodné, letos nastává doba přechodu. Čeští dodavatelé energií reagují na pokles cen na burze, zlevňují ceny a vedou tvrdý konkurenční boj. Vyplatí se vám změnit dodavatele a jak na to?

Ceny pod vládním stropem

Ceny energií jsou již od listopadu loňského roku zastropované vládou a mají platit celý letošní rok. Vláda si navíc nechala pootevřená zadní vrátka a nastavený strop může prodloužit i na další období. V tuto chvíli ale není potřeba žádných dalších zásahů. Ceny na burze totiž zlevňují a dodavatelé na situaci reagují.

Zásoby dodavatelů

Masivní zdražení energií, kterého jsme v loňském roce byli svědkem, ve velké míře způsobily to, že dodavatelé měli svázané ruce a nekupovali energie na burze do bůhvíjakých zásob. Díky tomu teď mohou zlevňovat a většina českých dodavatelů s cenami zamířila pod vládní strop. 

Do svého portfolia také dodavatelé energií zařazují nové tarify. Zákazníci mohou fixovat ceníky na kratší dobu nebo volit flexibilní ceníky, jako tomu je například u dodavatele LAMA energy. Fixovat na kratší dobu zároveň doporučují energetičtí odborníci, a to hlavně s ohledem na nejistý budoucí vývoj.

Změna dodavatele

Končí-li vám tak letos stávající fixace, možná je vhodná doba na změnu dodavatele. Toho můžete změnit zdarma a bez sankcí, ovšem jen v případě, že máte sjednanou smlouvu na dobu neurčitou nebo vám letos vyprší smlouva na dobu určitou. Máte-li uzavřenou smlouvu na dobu neurčitou, výpovědní lhůta trvá tři měsíce. Máte-li uzavřenou smlouvu na dobu určitou, ověřte si, zda máte v podmínkách smlouvy určenou automatickou prolongaci. Pokud ano, musíte dodavateli dát vědět nejpozději 20 dnů před koncem sjednaného období, že s obnovením nesouhlasíte.

Dodavatele většinou musíte vyrozumět písemně, většina z nich to také umožňuje elektronicky. A pokud jste již našli dodavatele, ke kterému byste chtěli přejít, zeptejte se na možnost administrativní podpory. Pomoc s přechodem včetně výpovědi u stávajícího dodavatele je standardně součástí poskytovaných služeb českých dodavatelů.

Samotná změna je poté nenáročná a netrvá dlouho. Nejtěžší součástí celého procesu je tak najít vhodného dodavatele. Vybírejte nejen podle cen, ale právě i podle možnosti fixace a samozřejmě podle reputace. Chtít byste měli silného hráče na trhu, který nabízí komplexní řešení a má alternativní zdroje energií pro případy, kdy by se opakovala situace z loňského roku. LAMA energy si například těží plyn na jižní Moravě, a díky tomu je odolnější vůči výkyvům cen na burze. Ptejte se i po zákaznické podpoře a zákaznickém portálu, který by v dnešní době měl být samozřejmostí. Díky němu budete mít ke svým výdajům přístup 24/7 a budete si například moci změnit zálohy či provést jiné administrativní úkony.

Zpět na výpis novinek

Nechte nám
na sebe kontakt

Lama energy

Máte dotaz?

Zavolejte nám nebo napište!

Máte dotaz?

Zavolejte nám nebo napište!

Jsme součástí skupiny
LAMA ENERGY GROUP

Věříme, že každý nápad a příležitost může mít vysokou hodnotu, pokud ji správně uchopíte. A o to se v našem podnikání snažíme každý den. Hlavními obory našeho podnikání jsou energetika, teplárenství, ropa a zemní plyn a telekomunikace. LAMA ENERGY GROUP zaměstnává více než sedm set lidí. Naše hlavní obchodní aktivity se soustředí na střední Evropu a Severní Ameriku.

Lama solar

Zkušená česká firma, která se zaměřuje na výstavbu obnovitelných zdrojů pro domácnosti, firmy a velkoodběratele.

Lama lighting

Firma se zaměřuje na dodávky a montáže úsporného osvětlení. „Na klíč“ provádí výstavbu nové inteligentní osvětlovací soustavy.

Lama Energy Group

Český firemní holding, který se zabývá dodávkou energií, těžbou ropy a plynu, teplárenstvím a poskytováním služeb digitální televize, mobilního volání a datového spojení.

Lama Energy

Tradiční český dodavatel levnéhé plynu a elektřiny pro domácnosti, podnikatele i velkoodběratele, který má výhodu ve vlastní těžbě plynu na jižní Moravě.

LAMA kominictvi

Staráme se o 100% kondici vašich komínů. Provádíme pravidelné kontroly a čištění komínů.

Lama home

Naše nejmladší divize LAMA home Vám pomůže s profesionální projekcí a realizací té nejlepší možné kombinace technologií, které jsou na trhu dostupné.

Manlomka

Manlomka je chráněná dílna, která byla založena v roce 2008. Zaměřuje se na výrobní, rukodělné práce a je také poskytovatelem náhradního plnění.

telly

Přední provozovatel satelitní a internetové televize s řadou exkluzivních sportovních programů s více než desetiletou historií, který poskytuje i služby připojení k internetu.