Co s přebytky vyrobené elektřiny z fotovoltaiky?

Co s přebytky vyrobené elektřiny z fotovoltaiky?

Co s přebytky vyrobené elektřiny z fotovoltaiky?

V posledních letech se stále více domácností obrací k obnovitelným zdrojům energie. Klíčovou roli ve výrobě udržitelné energie hraje fotovoltaika. S rostoucími kapacitami solárních panelů však vyvstává důležitá otázka: Co dělat s přebytky vyrobené elektřiny, když překročí okamžitou spotřebu?

Fotovoltaiky s bateriovým systémem

Nejsnazší a zároveň nejintuitivnější řešení spočívá v akumulaci nadbytečné energie. Moderní fotovoltaiky s bateriovým systémem jsou v současnosti standardem a umožňují uchovávání elektřiny vyrobené během slunečných hodin pro použití například v nočních hodinách To zvyšuje energetickou nezávislost a optimalizuje využití solární energie. „Drtivá většina domácností pořizuje fotovoltaický systém s možností ukládání přebytečné energie do akumulátorů. Při výběru je ale potřeba řešit také kapacitu baterie. I uchovávání vyrobené elektřiny musí být efektivní, aby skutečně došlo k finanční úspoře. Nevyplatí se kapacitu baterie předimenzovat, měla by odpovídat vaší spotřebě,“ vysvětluje Jakub Tobiáš z českého energetického holdingu LAMA ENERGY GROUP, jehož součástí je divize LAMA home specializující se na instalaci fotovoltaických systémů.

Optimalizace spotřeby vyrobené energie

Pro maximálně efektivní využití fotovoltaiky se nejvíce vyplatí okamžitá spotřeba. „Při odběru elektřiny od dodavatele lidé většinou neřeší, kdy jaké spotřebiče zapínají. Pokud ale máte fotovoltaiku, maximální úspory dosáhnete, když začnete elektřinu spotřebovávat v době nejvyšší sluneční aktivity. V tu chvíli neplatíte poplatky za přenos, ani za služby operátora trhu,“ říká Tobiáš.

Co to znamená v praxi? Spotřebiče pouštějte ideálně v poledne, využívejte funkci odloženého startu, případně popřemýšlejte o investici do tzv. chytré domácnosti. Ta vám umožní na dálku ovládat topení, ohřev vody, klimatizaci apod.

Zpětný odkup

Nevyužitou elektřinu lze prodávat zpět obchodníkům. „Našim zákazníkům umožňujeme prodat přebytečnou elektřinu za spotové ceny. Tento způsob nám přijde nejférovější pro obě strany a pro domácnosti v době nejvyšší poptávky představuje značný přivýdělek,“ doplňuje Jakub Tobiáš.

Fotovoltaika by měla odpovídat spotřebě

Lidé využívající fotovoltaiku mají několik způsobů, jak s přebytky vyrobené elektřiny naložit. Přesto je klíčové pořídit fotovoltaiku s baterií, která bude odpovídat spotřebě celé domácnosti. „Nemá smysl pořizovat fotovoltaiku se zbytečně velkou produkční kapacitou. Lepší je se poradit s dodavatelem fotovoltaického řešení s ohledem na vaši aktuální a předpokládanou spotřebu. V LAMA home dodáváme fotovoltaiky na míru, jejichž kapacita odpovídá potřebám celého domu. Navíc se postaráme i o administrativu, pomůžeme s vyřízením dotace a jsme schopni nabídnout i výhodné financování,“ uzavírá Jakub Tobiáš.

Zpět na výpis novinek

Nechte nám
na sebe kontakt

Lama energy

Máte dotaz?

Zavolejte nám nebo napište!

Máte dotaz?

Zavolejte nám nebo napište!

Jsme součástí skupiny
LAMA ENERGY GROUP

Věříme, že každý nápad a příležitost může mít vysokou hodnotu, pokud ji správně uchopíte. A o to se v našem podnikání snažíme každý den. Hlavními obory našeho podnikání jsou energetika, teplárenství, ropa a zemní plyn a telekomunikace. LAMA ENERGY GROUP zaměstnává více než sedm set lidí. Naše hlavní obchodní aktivity se soustředí na střední Evropu a Severní Ameriku.

Lama solar

Zkušená česká firma, která se zaměřuje na výstavbu obnovitelných zdrojů pro domácnosti, firmy a velkoodběratele.

Lama lighting

Firma se zaměřuje na dodávky a montáže úsporného osvětlení. „Na klíč“ provádí výstavbu nové inteligentní osvětlovací soustavy.

Lama Energy Group

Český firemní holding, který se zabývá dodávkou energií, těžbou ropy a plynu, teplárenstvím a poskytováním služeb digitální televize, mobilního volání a datového spojení.

Lama Energy

Tradiční český dodavatel levnéhé plynu a elektřiny pro domácnosti, podnikatele i velkoodběratele, který má výhodu ve vlastní těžbě plynu na jižní Moravě.

LAMA kominictvi

Staráme se o 100% kondici vašich komínů. Provádíme pravidelné kontroly a čištění komínů.

Lama home

Naše nejmladší divize LAMA home Vám pomůže s profesionální projekcí a realizací té nejlepší možné kombinace technologií, které jsou na trhu dostupné.

Manlomka

Manlomka je chráněná dílna, která byla založena v roce 2008. Zaměřuje se na výrobní, rukodělné práce a je také poskytovatelem náhradního plnění.

telly

Přední provozovatel satelitní a internetové televize s řadou exkluzivních sportovních programů s více než desetiletou historií, který poskytuje i služby připojení k internetu.