Češi snižují spotřebu energií. Jaké způsoby jsou nejefektivnější?

Češi snižují spotřebu energií. Jaké způsoby jsou nejefektivnější?

Češi snižují spotřebu energií. Jaké způsoby jsou nejefektivnější?

Návrat poplatků za podporu obnovitelných zdrojů a konec zastropování cen energií již pocítila většina odběratelů. Češi tak hledají jiné způsoby, jak výdaje za energie snížit. Které jsou ty nejefektivnější?

Zelená energie je dlouhodobě udržitelné řešení

Jednou z nejčastějších odpovědí na otázku šetření v oblasti energií je pořízení fotovoltaiky. O tu je také čím dál větší zájem. V předešlém roce český solární sektor značně posílil, bylo zprovozněno téměř 83 000 solární panelů, a to nejen na rodinných domech. O solární energii je zájem i ze strany firem.

Návratnost fotovoltaiky je ale v řádu několika let, a některé domácnosti mají problém její pořízení ufinancovat. „Na fotovoltaiku lze získat dotace až do výše 220 000 korun, zároveň však jen na 50 % uznatelných nákladů. I v případě získání dotace je tak stále potřeba mezi 200-300 tisíci korun. Klíčové je vybrat fotovoltaiku, jejíž kapacita bude odpovídat spotřebě domácnosti, a zbytečně ji nepředimenzovat. Proto klientům nabízíme řešení na míru, které vychází z jejich skutečné spotřeby. Také požadujeme zálohu jen ve výši 10 %, zbytek se doplácí po instalaci. Zároveň existuje spoustu dalších možností, jak výdaje za energie podstatně snížit, a to prakticky ihned,“ říká Jakub Tobiáš z českého energetického holdingu LAMA ENERGY GROUP.

Nejvýhodnější nabídky od dodavatelů

Značnou úsporu může přinést i změna dodavatele. Pokud se vaše smlouva se stávajícím dodavatelem blíží ke konci, prozkoumejte nabídky konkurence. Pozornost si v poslední době získávají tzv. tarify bez závazku. Ten nabízí i LAMA energy. „Na plyn i elektřinu nabízíme tarif bez závazku, kdy je cena fixována pouze po dobu jednoho měsíce a výpovědní lhůta je 30 dnů. Ceny energií se klienti dozví vždy na měsíc dopředu, a pokud pro ně již nejsou výhodné, mohou smlouvu ukončit bez sankcí. K tomuto tarifu novým klientům zároveň nabízíme i internetovou televizi po dobu 1 roku zdarma, což přináší další několikatisícovou úsporu,“ dodává Jakub Tobiáš.

Malé, ale efektivní kroky v domácnosti

Úspory na energiích můžete dosáhnout i několika obyčejnými kroky v domácnosti. Vyplatí se například investice do úsporných spotřebičů, revize úniku tepla, úsporné osvětlení, využívání funkce odloženého startu na spotřebičích a v neposlední řadě také instalace chytré domácnosti. „Ovládání spotřebičů na dálku je výhodnější. Můžete si například zatopit před příjezdem domů, zkontrolovat, zda je všude zhasnuto, ovládat na dálku zásuvky nebo zapnout klimatizaci. To vše šetří spotřebu, komfort a také čas,“ uzavírá Jakub Tobiáš.

Zpět na výpis novinek

Nechte nám
na sebe kontakt

Lama energy

Máte dotaz?

Zavolejte nám nebo napište!

Máte dotaz?

Zavolejte nám nebo napište!

Jsme součástí skupiny
LAMA ENERGY GROUP

Věříme, že každý nápad a příležitost může mít vysokou hodnotu, pokud ji správně uchopíte. A o to se v našem podnikání snažíme každý den. Hlavními obory našeho podnikání jsou energetika, teplárenství, ropa a zemní plyn a telekomunikace. LAMA ENERGY GROUP zaměstnává více než sedm set lidí. Naše hlavní obchodní aktivity se soustředí na střední Evropu a Severní Ameriku.

Lama solar

Zkušená česká firma, která se zaměřuje na výstavbu obnovitelných zdrojů pro domácnosti, firmy a velkoodběratele.

Lama lighting

Firma se zaměřuje na dodávky a montáže úsporného osvětlení. „Na klíč“ provádí výstavbu nové inteligentní osvětlovací soustavy.

Lama Energy Group

Český firemní holding, který se zabývá dodávkou energií, těžbou ropy a plynu, teplárenstvím a poskytováním služeb digitální televize, mobilního volání a datového spojení.

Lama Energy

Tradiční český dodavatel levnéhé plynu a elektřiny pro domácnosti, podnikatele i velkoodběratele, který má výhodu ve vlastní těžbě plynu na jižní Moravě.

LAMA kominictvi

Staráme se o 100% kondici vašich komínů. Provádíme pravidelné kontroly a čištění komínů.

Lama home

Naše nejmladší divize LAMA home Vám pomůže s profesionální projekcí a realizací té nejlepší možné kombinace technologií, které jsou na trhu dostupné.

Manlomka

Manlomka je chráněná dílna, která byla založena v roce 2008. Zaměřuje se na výrobní, rukodělné práce a je také poskytovatelem náhradního plnění.

telly

Přední provozovatel satelitní a internetové televize s řadou exkluzivních sportovních programů s více než desetiletou historií, který poskytuje i služby připojení k internetu.