Ceny energií pod vládním stropem jako nový standard?

Ceny energií pod vládním stropem jako nový standard?

Ceny energií pod vládním stropem jako nový standard?

Trh s komoditami jako elektřina a plyn je velmi křehký a mnohdy také nepředvídatelný. Přesto se ty nejhorší scénáře nenaplnily a po strmém růstu ceny zamířily dolů. Pokles velkoobchodních cen umožnil dodavatelům zlevnit cenu i pro koncové spotřebitele, a tak dnes už je nabídka tarifů hluboko pod vládním stropem spíše běžným standardem. Je to ale udržitelné? Jaký vývoj můžeme očekávat v druhé polovině roku?

Energie zlevňují, vyhráno ale zdaleka nemáme. I tak by se daly shrnout prognózy odborníků na další vývoj cen. Zda aktuální trend vydrží, záleží především na počasí i případné eskalaci války na Ukrajině – geopolitická situace ve světě je stále nestabilní a má přímý vliv i na energetiku. V reakci na příznivý vývoj cen energií začali v posledních měsících dodavatelé energií nabízet tarify s cenami mírně i hluboko pod vládním stropem, který loni na podzim zamrazil cenu šest tisíc korun za jednu megawatthodinu elektřiny a tři tisíce korun za jednu megawatthodinu plynu. V současné chvíli už většina z nich nabízí konkurenceschopné tarify pod vládnou stanoveným maximem.

Podle předpovědí některých odborníků začne být nabídka produktů na trhu znovu pestřejší s koncem roku, kdy by se měla cenová soutěž mezi dodavateli rozběhnout naplno. To je zároveň ideální doba na to, abyste se porozhlédli po případné změně s cílem ušetřit. Vyhráno ještě zdaleka není vzhledem k nestabilní situaci ve světě, ale dosavadní vývoj tomu nasvědčuje. Kromě konfliktu na Ukrajině je globálním faktorem i Čína, která ovlivňuje poptávku po všech komoditách. Vývoj ekonomické situace v Číně je stěžejní – její současné problémy brzdí nejen její ekonomiku, ale také snižují poptávku po energiích, a tím i její ceny. Odborníci se přiklánějí k tomu, že největší cenové šoky už máme za sebou.

Dodavatelé zlevňují, je vhodná doba na odchod za lepšími podmínkami

Výběr vhodného dodavatele je kapitolou samo o sobě. Platí, že každý seriózní obchodník si hlídá své dobré jméno, a tak při podpisu smlouvy na nový produkt u tradičních a osvědčených firem žádné podrazy nehrozí. Pokud jednáte se zprostředkovatelem, tam je obezřetnost na místě. Zvláště u fixovaných smluv si důkladně přečtěte ustanovení o smluvní pokutě v případě předčasného ukončení závazku, aby penalizace nebyla příliš vysoká. Ohlídejte si také, abyste nedostali nabídku na smlouvu na dobu určitou, bez garance ceny.

Tradiční lokální dodavatel s vlastní těžební infrastrukturou

Větší množství firem na energetickém trhu znamená větší cenovou variabilitu. To znamená, že běžný uživatel může ušetřit nemalé peníze, když vymění dražšího poskytovatele za levnějšího. Průměrná česká domácnost tak může ušetřit až deset tisíc korun ročně, proto se vyplatí mít dobrý přehled o cenách elektřiny na trhu a včas vyměnit dodavatele. LAMA energy je ryze česká tradiční společnost se silným ekonomickým zázemím a vlastní těžební infrastrukturou. Vzhledem k tomu, že je součástí skupiny LAMA ENERGY GROUP, do jejíhož portfolia patří i těžební vrty ropy a zemního plynu na jižní Moravě, můžou se zákazníci spolehnout na stabilitu a spolehlivost tohoto tradičního českého dodavatele energií.

Zpět na výpis novinek

Nechte nám
na sebe kontakt

Lama energy

Máte dotaz?

Zavolejte nám nebo napište!

Máte dotaz?

Zavolejte nám nebo napište!

Jsme součástí skupiny
LAMA ENERGY GROUP

Věříme, že každý nápad a příležitost může mít vysokou hodnotu, pokud ji správně uchopíte. A o to se v našem podnikání snažíme každý den. Hlavními obory našeho podnikání jsou energetika, teplárenství, ropa a zemní plyn a telekomunikace. LAMA ENERGY GROUP zaměstnává více než sedm set lidí. Naše hlavní obchodní aktivity se soustředí na střední Evropu a Severní Ameriku.

Lama solar

Zkušená česká firma, která se zaměřuje na výstavbu obnovitelných zdrojů pro domácnosti, firmy a velkoodběratele.

Lama lighting

Firma se zaměřuje na dodávky a montáže úsporného osvětlení. „Na klíč“ provádí výstavbu nové inteligentní osvětlovací soustavy.

Lama Energy Group

Český firemní holding, který se zabývá dodávkou energií, těžbou ropy a plynu, teplárenstvím a poskytováním služeb digitální televize, mobilního volání a datového spojení.

Lama Energy

Tradiční český dodavatel levnéhé plynu a elektřiny pro domácnosti, podnikatele i velkoodběratele, který má výhodu ve vlastní těžbě plynu na jižní Moravě.

LAMA kominictvi

Staráme se o 100% kondici vašich komínů. Provádíme pravidelné kontroly a čištění komínů.

Lama home

Naše nejmladší divize LAMA home Vám pomůže s profesionální projekcí a realizací té nejlepší možné kombinace technologií, které jsou na trhu dostupné.

Manlomka

Manlomka je chráněná dílna, která byla založena v roce 2008. Zaměřuje se na výrobní, rukodělné práce a je také poskytovatelem náhradního plnění.

telly

Přední provozovatel satelitní a internetové televize s řadou exkluzivních sportovních programů s více než desetiletou historií, který poskytuje i služby připojení k internetu.