Ceny energií klesají. Co se děje na energetickém trhu?

Ceny energií klesají. Co se děje na energetickém trhu?

Ceny energií klesají. Co se děje na energetickém trhu?

Ceny elektrické energie i zemního plynu byly poslední více než rok nebývale rozkolísané. Nyní se začínají výrazně snižovat vlivem aktuálního poklesu velkoobchodních cen a dodavatelé se opět předhánějí ve výhodnějších nabídkách. Pokud nedojde k žádné neočekávané události na trhu, zlevňování bude podle hlasu odborníků stále pokračovat. Na co bychom se měli jako spotřebitelé připravit a kde se vyplatí odebírat energie nejvíce?

Ceny energií zažívají strmý pád. V současnosti jsou jejich ceny na burze na úrovni začátku loňského roku. Pokles je tak výrazný, že ho pociťují i zákazníci velkých dodavatelů, kteří jeden po druhém postupně přizpůsobují svoji nabídku aktuálnímu stavu na trhu. Je zřejmé, že po hluboké krizi trh oživuje a umožňuje i velkým hráčům přinášet a neustále rozšiřovat nabídku produktů v cenové hladině dokonce i pod vládním stropem. Dodavatelé se předhánějí ve vydávání nových ceníků a začínají mezi sebou opět soutěžit hlavně cenovou nabídkou. Návrat také slaví fixace cen na dobu určitou, obvykle od jednoho roku do tří let. Podobným produktům se přitom ještě loni dodavatelé vyhýbali. Zlevnění energií a nový impuls pro trh představuje pro odběratele znovu příležitost k tomu, aby se rozhoupali a začali přemýšlet o změně dodavatele.

Jak souvisí cena plynu s elektřinou

Minulý rok v říjnu vláda vydala nařízení, kterým vyhlásila maximální možné ceny elektřiny a plynu, za které je možné tyto komodity prodávat koncovým spotřebitelům. Stanovila takzvaný cenový strop pro celkovou spotřebu domácností a firem. Pro změny na trhu je klíčové porozumět vlivu ceny zemního plynu na cenu elektřiny. Vysoká cena plynu totiž táhne vzhůru  i cenu elektřiny. Proč je tomu tak? Většina elektřiny se celosvětově vyrábí v tepelných uhelných nebo jaderných elektrárnách a uhlí stále tvoří důležitý zdroj pro výrobu elektřiny. V rámci snahy o šetrnost k životnímu prostředí dochází k postupnému útlumu využití uhlí jako paliva k těmto účelům a od tepelných elektráren se přechází právě na zemní plyn. To samozřejmě zvyšuje poptávku po něm i jeho spotřebu – tedy logicky i jeho tržní cenu. Významný díl elektřiny se také začal vyrábět z ropy a to vedlo i k jejímu zdražení.

Nezávislí lokální dodavatelé se stabilním zázemím

Končí vám smlouva s dodavatelem? Před vypršením platnosti smlouvy s dodavatelem elektrické energie je vždy ideální zmapovat si trh. Zjistit, jaké jsou aktuální nabídky, a nechat si předložit nabídku i od stávajícího dodavatele. Ten to většinou udělá automaticky. S tím, co nabízí konkurence, pomůžou různé praktické online kalkulačky. Nikam nemusíte chodit, nic neřešíte, jen naťukáte do formuláře několik údajů, které najdete v posledním vyúčtování.

LAMA energy je ryze česká tradiční společnost se silným ekonomickým zázemím a hlavně vlastní těžební infrastrukturou. Díky tomu dokáže zákazníkům nabídnout pomocnou ruku v podobě férové nabídky tarifů. Vzhledem k tomu, že je LAMA energy součástí skupiny LAMA ENERGY GROUP, do jejíhož portfolia patří i těžební vrty ropy a zemního plynu na jižní Moravě, můžou se zákazníci spolehnout na stabilitu a spolehlivost tradičního českého dodavatele energií.

Zpět na výpis novinek

Nechte nám
na sebe kontakt

Lama energy

Máte dotaz?

Zavolejte nám nebo napište!

Máte dotaz?

Zavolejte nám nebo napište!

Jsme součástí skupiny
LAMA ENERGY GROUP

Věříme, že každý nápad a příležitost může mít vysokou hodnotu, pokud ji správně uchopíte. A o to se v našem podnikání snažíme každý den. Hlavními obory našeho podnikání jsou energetika, teplárenství, ropa a zemní plyn a telekomunikace. LAMA ENERGY GROUP zaměstnává více než sedm set lidí. Naše hlavní obchodní aktivity se soustředí na střední Evropu a Severní Ameriku.

Lama solar

Zkušená česká firma, která se zaměřuje na výstavbu obnovitelných zdrojů pro domácnosti, firmy a velkoodběratele.

Lama lighting

Firma se zaměřuje na dodávky a montáže úsporného osvětlení. „Na klíč“ provádí výstavbu nové inteligentní osvětlovací soustavy.

Lama Energy Group

Český firemní holding, který se zabývá dodávkou energií, těžbou ropy a plynu, teplárenstvím a poskytováním služeb digitální televize, mobilního volání a datového spojení.

Lama Energy

Tradiční český dodavatel levnéhé plynu a elektřiny pro domácnosti, podnikatele i velkoodběratele, který má výhodu ve vlastní těžbě plynu na jižní Moravě.

LAMA kominictvi

Staráme se o 100% kondici vašich komínů. Provádíme pravidelné kontroly a čištění komínů.

Lama home

Naše nejmladší divize LAMA home Vám pomůže s profesionální projekcí a realizací té nejlepší možné kombinace technologií, které jsou na trhu dostupné.

Manlomka

Manlomka je chráněná dílna, která byla založena v roce 2008. Zaměřuje se na výrobní, rukodělné práce a je také poskytovatelem náhradního plnění.

telly

Přední provozovatel satelitní a internetové televize s řadou exkluzivních sportovních programů s více než desetiletou historií, který poskytuje i služby připojení k internetu.