Aktuální vývoj cen energií – dodavatelé nabízejí tarify hluboko pod vládním stropem

Aktuální vývoj cen energií – dodavatelé nabízejí tarify hluboko pod vládním stropem

Aktuální vývoj cen energií – dodavatelé nabízejí tarify hluboko pod vládním stropem

Odborníci posledních pár měsíců mluví o blížícím se konci energetické krize. Například ceny elektřiny od letošního jara postupně klesají, a pokud nedojde k neočekávanému dramatickému výkyvu, už se jejich opětovný růst neočekává. To má vliv i na nabídku současných dodavatelů a cenu pro koncové spotřebitele. Jak vypadá aktuální nabídka tarifů a co to znamená pro odběratele?

Cena elektřiny se skládá běžně ze dvou částí, neregulované a regulované složky. Tzv. neregulovaná cena je odvozena od ceny silové elektřiny na burze a marže dodavatele. Má podobu pevné měsíční sazby a rozlišuje se cena elektřiny ve vysokém a nízkém tarifu. Tuto cenu dodavatel energií může ovlivnit. Oproti tomu regulovaná cena je stanovena Energetickým regulačním úřadem a zahrnuje mimo jiné i náklady spojené s výrobou a distribucí elektřiny nebo třeba s údržbou distribuční sítě. Do této ceny se promítá i poplatek za obnovitelné zdroje energií. Regulovaná cena tvoří minimálně polovinu celkové ceny a je to právě ta část, kterou dodavatel nemůže ovlivnit.

Jak funguje cenotvorba

Pro pochopení vývoje cen elektřiny je potřeba pochopit, jak funguje burza s elektřinou. Elektrická energie se bohužel nedá nijak efektivně skladovat, proto je u této komodity klíčové, aby se nabídka rovnala zhruba aktuální poptávce. Na burze se tedy setkává poptávka po elektřině a nabídka jednotlivých elektráren, které si samy nastavují cenu elektřiny a určují si množství, které jsou schopné vyrobit. Při nasycování poptávky se postupuje obvykle od nejnižších cen. Ten poslední, a tedy i nejdražší zdroj energie, který slouží k uspokojení poptávky, má následně vliv na cenu pro celý trh. Čím je tedy větší poptávka po energiích, tím vyšší je i výsledná cena, protože ji určují dražší elektrárny.

Velcí dodavatelé na trhu často nakupují elektřinu na burze na několik měsíců – nebo i let – dopředu. Nekupují ji kvůli skladování fyzicky, ale zajišťují si její cenu na domluvené období. To je také důvod, proč se růst nebo i snižování cen na burzách propisuje do konečné ceny na vyúčtování odběratelů až s určitým odstupem. Díky tomuto způsobu nákupu elektřiny si zákazníci mohou zajistit fixaci ceny na několik následujících let.

Zajímavé aktuální nabídky

Energetická krize je pomalu u konce, zní z úst odborníků na energetický trh čím dál častěji. Jejich slova potvrzuje i klesající velkoobchodní cena elektřiny, která se po dlouhé době dostala na úroveň necelých čtyř tisíc korun za megawatthodinu. To umožňuje větší konkurenceschopnost větších i menších hráčů na trhu, kteří si mohou dovolit nabídnout svým zákazníkům opět výhodné tarify s cenou hluboko pod stanoveným vládním stropem.

Například tuzemský nezávislý dodavatel elektřiny a plynu LAMA energy nově svým zákazníkům nabízí jednu megawatthodinu elektrické energie za 3 265 korun, která je nižší o 46 % v porovnání s vládním cenovým stropem. V následujících dvanácti měsících tak při zachování stejné spotřeby ušetříte šest a půl tisíce korun. LAMA energy je tradiční český dodavatel energií s vlastní těžební infrastrukturou na jižní Moravě a je součástí silné skupiny společností LAMA ENERGY GROUP.

Zpět na výpis novinek

Nechte nám
na sebe kontakt

Lama energy

Máte dotaz?

Zavolejte nám nebo napište!

Máte dotaz?

Zavolejte nám nebo napište!

Jsme součástí skupiny
LAMA ENERGY GROUP

Věříme, že každý nápad a příležitost může mít vysokou hodnotu, pokud ji správně uchopíte. A o to se v našem podnikání snažíme každý den. Hlavními obory našeho podnikání jsou energetika, teplárenství, ropa a zemní plyn a telekomunikace. LAMA ENERGY GROUP zaměstnává více než sedm set lidí. Naše hlavní obchodní aktivity se soustředí na střední Evropu a Severní Ameriku.

Lama solar

Zkušená česká firma, která se zaměřuje na výstavbu obnovitelných zdrojů pro domácnosti, firmy a velkoodběratele.

Lama lighting

Firma se zaměřuje na dodávky a montáže úsporného osvětlení. „Na klíč“ provádí výstavbu nové inteligentní osvětlovací soustavy.

Lama Energy Group

Český firemní holding, který se zabývá dodávkou energií, těžbou ropy a plynu, teplárenstvím a poskytováním služeb digitální televize, mobilního volání a datového spojení.

Lama Energy

Tradiční český dodavatel levnéhé plynu a elektřiny pro domácnosti, podnikatele i velkoodběratele, který má výhodu ve vlastní těžbě plynu na jižní Moravě.

LAMA kominictvi

Staráme se o 100% kondici vašich komínů. Provádíme pravidelné kontroly a čištění komínů.

Lama home

Naše nejmladší divize LAMA home Vám pomůže s profesionální projekcí a realizací té nejlepší možné kombinace technologií, které jsou na trhu dostupné.

Manlomka

Manlomka je chráněná dílna, která byla založena v roce 2008. Zaměřuje se na výrobní, rukodělné práce a je také poskytovatelem náhradního plnění.

telly

Přední provozovatel satelitní a internetové televize s řadou exkluzivních sportovních programů s více než desetiletou historií, který poskytuje i služby připojení k internetu.