Šetříme energii a díváme se na štítky

Šetříme energii a díváme se na štítky

Šetříme energii a díváme se na štítky

Šetřit energií se vyplatí vždycky. Nejen že tím pomáháme životnímu prostředí, ale poznáme to i na vlastní kapse. Energie totiž není levná, ani když máme vybraného správného dodavatele s dobrou cenou. Připomeňme si pár hlavních zásad, jak krotit spotřebu energie v naší domácnosti.

Nepřetápět. Vytápění má největší podíl na spotřebě energie v budově, proto nepřetápíme. Každý stupeň vytápění navíc znamená zvýšení spotřeby, a tedy i nákladů, o cca 6 %. Důležité je, aby byla zachována tepelná pohoda. Ta není dána jen teplotou, ale ovlivňuje ji řada faktorů jako je vlhkost vzduchu, proudění vzduchu, materiál a barevný odstín stěn.

Správně větrat – krátce a intenzivně, aby se vyměnil vzduch, ale neprochladly stěny v místnosti.

Snižovat spotřebu teplé vody. Sprchování je výrazně úspornější než koupání ve vaně. Při jednom sprchování je spotřeba teplé vody 30 – 50 litrů na osobu, při koupání ve vaně je tato spotřeba 3x větší. Ke snížení spotřeby vody přispívají i úsporné sprchové hlavice a perlátory.

Ohřívat teplou vodu na optimální teplotu (45 až 50 °C). Při vyšší teplotě se nákladně ohřátá voda musí mísit se studenou.

Používat nízkoenergetické spotřebiče. Při nákupu nového elektrospotřebiče se vyplatí podívat se na energetický štítek, který nám ukáže, jak bude nové zařízení energeticky náročné.

Energetické štítky

Energetické štítky má dnes většina běžných elektrospotřebičů a obsahují zpravidla více informací než jen údaj o roční spotřebě elektřiny. Například u pračky, či myčky se ze štítku dozvíme i kolik vody spotřebuje při praní, mytí, jak jsou hlučné apod. Je prospěšné se energetickým štítkem řídit a zaměřit se na výběr spotřebiče co nejlepší třídy. Rozdíl v ceně se určitě vrátí díky nižší spotřebě.

Tady však pozor, třída A už není zdaleka ta nejlepší. Jak je to možné? Od doby, kdy se štítky jako užiteční pomocníci spotřebitelů zaváděly, už přece jen uplynulo hodně vody. A výrobci nespali, ale své výrobky zlepšovali a snižovali jejich energetickou náročnost. Dnes se běžně setkáme se štítky s označeními A+, A++ či A+++. Pokud za standard vezmeme třídu A, pak s A+ dosáhneme navíc 20% úsporu, s A++ 44% a s nejlepší třídou A+++ je úspora proti třídě A dokonce 73 %.

Poznámka na závěr. S „Áčky“ je dnes již trochu zmatek. Aby bylo označování pro spotřebitele zase srozumitelnější a porovnávání výrobků snadnější, rozhodla se EU používat znovu pouze energetické štítky „A“ až „G“. Za necelý rok, už v březnu 2021, se objeví v našich obchodech nové štítky, které se vrátí k původnímu členění na třídy energetické účinnosti „A“ až „G“. S návratem se přehodnotí zařazování spotřebičů do tříd a třída A zůstane po nějakou dobu dokonce prázdná. Jako rezerva pro další technologický pokrok.

S LAMOU ušetříte až 13 000 Kč* za 2 roky. Nejlevnější dodavatel elektřiny a plynu! -> Chci přejít k Lamě

Zpět na výpis novinek

Nechte nám na sebe kontakt

Lama poradí

Chcete přejít k LAMĚ z pohodlí domova?

Máte dotaz?

Zavolejte nám nebo napište!

Jsme součástí skupiny
LAMA ENERGY GROUP

Věříme, že každý nápad a příležitost může mít vysokou hodnotu, pokud ji správně uchopíte. A o to se v našem podnikání snažíme každý den. Hlavními obory našeho podnikání jsou energetika, teplárenství, ropa a zemní plyn a telekomunikace. LAMA ENERGY GROUP zaměstnává více než sedm set lidí. Naše hlavní obchodní aktivity se soustředí na střední Evropu a Severní Ameriku.

Lama solar

Zkušená česká firma, která se zaměřuje na výstavbu obnovitelných zdrojů pro domácnosti, firmy a velkoodběratele.

Lama service

Poskytuje komplexní energetické služby, provoz a servis zdrojů elektřiny a tepla, rekonstrukce a výstavbu nových zdrojů.

Lama lighting

Firma se zaměřuje na dodávky a montáže úsporného osvětlení. „Na klíč“ provádí výstavbu nové inteligentní osvětlovací soustavy.

Lama Energy Group

Český firemní holding, který se zabývá dodávkou energií, těžbou ropy a plynu, teplárenstvím a poskytováním služeb digitální televize, mobilního volání a datového spojení.

Lama Energy

Tradiční český dodavatel levnéhé plynu a elektřiny pro domácnosti, podnikatele i velkoodběratele, který má výhodu ve vlastní těžbě plynu na jižní Moravě.

LAMA kominictvi

Staráme se o 100% kondici vašich komínů. Provádíme pravidelné kontroly a čištění komínů.

Lama home

Naše nejmladší divize LAMA home Vám pomůže s profesionální projekcí a realizací té nejlepší možné kombinace technologií, které jsou na trhu dostupné.

Manlomka

Manlomka je chráněná dílna, která byla založena v roce 2008. Zaměřuje se na výrobní, rukodělné práce a je také poskytovatelem náhradního plnění.

telly

Přední provozovatel satelitní a internetové televize s řadou exkluzivních sportovních programů s více než desetiletou historií, který poskytuje i služby připojení k internetu.