Klimatizace, ochlaďte se a ušetřete

Klimatizace, ochlaďte se a ušetřete

Klimatizace, ochlaďte se a ušetřete

Léto je za dveřmi a s ním i tropické teploty. Pokud si nevystačíte se stíněním, kvalitní izolací a nočním větráním, je nasnadě využít moderních technologií chlazení. Pojďme si projít jaké formy ochlazování domácnosti můžete zvolit a jaké jsou nejšetrnější pro váš domácí rozpočet.

Formy ochlazování

Jakou formu ochlazování domácnosti si zvolíte závisí na několika faktorech – především na typu domácnosti a velikosti pokojů, které si přejete ochladit.

Pokud bydlíte ve vzdušném bytě na stinném místě a s možností provětrávání, stačit vám může pouhý větrák. Větráky či ventilátory nejsou nijak nákladná záležitost a jejich používání se odráží na spotřebě pouze minimálně. Sáhnout můžete po ventilátorech stolních, stojanových, nebo například stropních, které ale již vyžadují určitou dávku kutilství, jelikož se musí připevnit na strop a napojit na elektrické rozvody. Cena výkonnějších ventilátorů začíná na 1 tisíci Kč.

V případě, že bydlíte v podkrovním bytě, nebo domě situovaném na jih a velkými prosklenými plochami, bude ochlazování poměrně náročnou aktivitou, která si nejspíše vyžádá koupi klimatizace. Sáhnout můžete po klimatizaci mobilní, nebo splitové. V každém případě je potřeba dát pozor na dostatečný výkon klimatizace odpovídající velikosti ochlazovaného prostoru a také celkovým teplotním podmínkám. Mobilní klimatizaci pořídíte od 10 tisíc Kč a hodí se jakožto snadné řešení do již zařízené domácnosti. Její nevýhodou je poměrně vysoká hlučnost, velký rozměr a také nehezká hadice pro odvod tepla o průměru kolem 15 cm. Tu je nutné umístit k otvoru, kterým budete odvádět teplý vzduch z klimatizace mimo místnost. Nejlepší je mít k tomu účelu připravený otvor nebo hadici umístit do komína. Jen otevřít okno není úplně ideální, ale k odvodu tepla z klimatizace pootevřeným oknem můžete použít na trhu dostupné řešení – okenní sadu pro mobilní klimatizaci.

S LAMOU ušetříte až 13 000 Kč* za 2 roky. Nejlevnější dodavatel elektřiny a plynu! -> Chci přejít k Lamě

Splitová klimatizace je pak vhodným „doplňkem“ do novostaveb, jelikož si vyžaduje stavební přípravu s rozvody. Má vnitřní a vnější jednotku a od mobilní klimatizace je navíc podstatně dražší – její cena se pohybuje v desítkách tisíc korun. Výhodou je její tichost, větší účinnost a v místnosti nepůsobí rušivě.

Při výběru klimatizace a posouzení poměru cena/spotřeba je nutné se zaměřit na energetické štítky, které uživatele informují o spotřebě či hlučnosti spotřebiče. Technologie a vychytávky se posouvají dopředu každým rokem, nemůžeme tedy spoléhat, že spotřebič v kategorii A bude tím nejlepším. Kategorie A++ nebo A+++ nyní můžeme považovat za nejšetrnější k našim peněženkám. Například třída A+++ je úspornější až o 73 % oproti třídě A.

Účinnost

Obecně platí, že vyšší cena = vyšší účinnost = větší úspory.

Při nákupu klimatizace bychom se neměli bát sáhnout hlouběji do kapsy. Dražší klimatizace jsou uživatelsky přívětivé, ale zároveň nám v dlouhodobém hledisku ušetří mnoho peněz v nižší spotřebě elektřiny. Například užívání klimatizace s nejvíce přívětivým energetickým štítkem A+++ vás vyjde na 2500 Kč ročně, u těch méně spořivých klimatizací se můžeme dostat až na 5000 Kč ročně.

Zpět na výpis novinek

Nechte nám na sebe kontakt

Lama poradí

Chcete přejít k LAMĚ z pohodlí domova?

Máte dotaz?

Zavolejte nám nebo napište!

Jsme součástí skupiny
LAMA ENERGY GROUP

Věříme, že každý nápad a příležitost může mít vysokou hodnotu, pokud ji správně uchopíte. A o to se v našem podnikání snažíme každý den. Hlavními obory našeho podnikání jsou energetika, teplárenství, ropa a zemní plyn a telekomunikace. LAMA ENERGY GROUP zaměstnává více než sedm set lidí. Naše hlavní obchodní aktivity se soustředí na střední Evropu a Severní Ameriku.

Lama solar

Zkušená česká firma, která se zaměřuje na výstavbu obnovitelných zdrojů pro domácnosti, firmy a velkoodběratele.

Lama service

Poskytuje komplexní energetické služby, provoz a servis zdrojů elektřiny a tepla, rekonstrukce a výstavbu nových zdrojů.

Lama lighting

Firma se zaměřuje na dodávky a montáže úsporného osvětlení. „Na klíč“ provádí výstavbu nové inteligentní osvětlovací soustavy.

Lama Energy Group

Český firemní holding, který se zabývá dodávkou energií, těžbou ropy a plynu, teplárenstvím a poskytováním služeb digitální televize, mobilního volání a datového spojení.

Lama Energy

Tradiční český dodavatel levnéhé plynu a elektřiny pro domácnosti, podnikatele i velkoodběratele, který má výhodu ve vlastní těžbě plynu na jižní Moravě.

LAMA kominictvi

Staráme se o 100% kondici vašich komínů. Provádíme pravidelné kontroly a čištění komínů.

Lama home

Naše nejmladší divize LAMA home Vám pomůže s profesionální projekcí a realizací té nejlepší možné kombinace technologií, které jsou na trhu dostupné.

Manlomka

Manlomka je chráněná dílna, která byla založena v roce 2008. Zaměřuje se na výrobní, rukodělné práce a je také poskytovatelem náhradního plnění.

telly

Přední provozovatel satelitní a internetové televize s řadou exkluzivních sportovních programů s více než desetiletou historií, který poskytuje i služby připojení k internetu.