Bezpečné používání plynových spotřebičů v domácnostech

Bezpečné používání plynových spotřebičů v domácnostech

Bezpečné používání plynových spotřebičů v domácnostech

Jak předcházet problémům s únikem zemního plynu?

Plyn v našich domácnostech je užitečný pomocník. Je dobré si však být vědom i rizik při jeho používání. Nikdy nelze zcela vyloučit riziko úniku plynu, ale můžete jej výrazně snížit. Při používání plynového sporáku či kotle si všímejte podezřelých zápachů nebo zvuků a průběžně kontrolujte, jestli všechny plameny hoří modře. Dbejte i na důkladné větrání místností, ve kterých jsou instalovány plynové spotřebiče. Jejich správné fungování si nechávejte pravidelně ověřovat při odborných servisních prohlídkách, prováděných v intervalech doporučovaných výrobcem.

Co dělat, pokud máte podezření na únik plynu?

Máte pocit, že cítíte nezaměnitelný zápach plynu? Zemní plyn není jedovatý, takže pokud vám pouze na chvíli zhasnul plamen od plynových kamen, stačí spotřebič vypnout a celou místnost důkladně vyvětrat. Problém však nastává v případě, kdy neznáte příčinu úniku zemního plynu, nebo když je jeho koncentrace v místnosti již větší.

Protože tvoří zemní plyn se vzduchem silně výbušnou směs, okamžitě uhaste všechny plameny a uzavřete uzávěr plynu. Kvůli riziku exploze nerozsvěcujte světlo, nepoužívejte žádné elektrospotřebiče a nemanipulujte ani s elektrickými zásuvkami, nezvoňte na zvonek, nejezděte výtahem, nekuřte. Abyste koncentraci zemního plynu ve vzduchu co nejvíce snížili, otevřete všechna okna i dveře.

Z bezpečného místa pak volejte pohotovostní linku příslušného provozovatele distribuční soustavy – pro celou ČR platí telefonní číslo 1239. Pokud uniká plyn z nepřístupných prostor, přivolejte zároveň i hasiče (číslo 150) nebo volejte na linku 112.

S LAMOU ušetříte až 13 000 Kč* za 2 roky. Nejlevnější dodavatel elektřiny a plynu! -> Chci přejít k Lamě

Detektor oxidu uhelnatého vám může zachránit život

Zatímco únik zemního plynu je dobře rozpoznatelný čichem, zvýšenou koncentraci oxidu uhelnatého, který vzniká nedokonalým spalováním plynu, nelze lidskými smysly odhalit. Otrava oxidem uhelnatým přitom může mít rychlý průběh, a to obzvláště v malých místnostech, jako jsou koupelny. Prvními příznaky bývají bolesti hlavy, únava a nevolnost, pak následuje zčervenání pokožky, prudké zvýšení tělesné teploty a nakonec bezvědomí.

Jedinou prevencí je v tomto případě odvětrávání místností, v nichž jsou umístěny plynové spotřebiče, a kvalitní detektor spalin, který vás před nebezpečnou koncentrací oxidu uhelnatého bude včas varovat.

  • První pomoc při otravě plynem
  • Postiženého okamžitě vyneste na čerstvý vzduch
  • Udržujte jej v klidu a teple, sledujte stav dýchání a vědomí
  • Při zástavě dýchání začněte provádět umělé dýchání

Vždy zavolejte lékaře.

Zpět na výpis novinek

Nechte nám na sebe kontakt

Lama poradí

Chcete přejít k LAMĚ z pohodlí domova?

Máte dotaz?

Zavolejte nám nebo napište!

Jsme součástí skupiny
LAMA ENERGY GROUP

Věříme, že každý nápad a příležitost může mít vysokou hodnotu, pokud ji správně uchopíte. A o to se v našem podnikání snažíme každý den. Hlavními obory našeho podnikání jsou energetika, teplárenství, ropa a zemní plyn a telekomunikace. LAMA ENERGY GROUP zaměstnává více než sedm set lidí. Naše hlavní obchodní aktivity se soustředí na střední Evropu a Severní Ameriku.

Lama solar

Zkušená česká firma, která se zaměřuje na výstavbu obnovitelných zdrojů pro domácnosti, firmy a velkoodběratele.

Lama service

Poskytuje komplexní energetické služby, provoz a servis zdrojů elektřiny a tepla, rekonstrukce a výstavbu nových zdrojů.

Lama lighting

Firma se zaměřuje na dodávky a montáže úsporného osvětlení. „Na klíč“ provádí výstavbu nové inteligentní osvětlovací soustavy.

Lama Energy Group

Český firemní holding, který se zabývá dodávkou energií, těžbou ropy a plynu, teplárenstvím a poskytováním služeb digitální televize, mobilního volání a datového spojení.

Lama Energy

Tradiční český dodavatel levnéhé plynu a elektřiny pro domácnosti, podnikatele i velkoodběratele, který má výhodu ve vlastní těžbě plynu na jižní Moravě.

LAMA kominictvi

Staráme se o 100% kondici vašich komínů. Provádíme pravidelné kontroly a čištění komínů.

Lama home

Naše nejmladší divize LAMA home Vám pomůže s profesionální projekcí a realizací té nejlepší možné kombinace technologií, které jsou na trhu dostupné.

Manlomka

Manlomka je chráněná dílna, která byla založena v roce 2008. Zaměřuje se na výrobní, rukodělné práce a je také poskytovatelem náhradního plnění.

telly

Přední provozovatel satelitní a internetové televize s řadou exkluzivních sportovních programů s více než desetiletou historií, který poskytuje i služby připojení k internetu.