Klimatizace, ochlaďte se a ušetřete

shutterstock 507015844

Léto je za dveřmi a s ním i tropické teploty. Pokud si nevystačíte se stíněním, kvalitní izolací a nočním větráním, je nasnadě využít moderních technologií chlazení. Pojďme si projít jaké formy ochlazování domácnosti můžete zvolit a jaké jsou nejšetrnější pro váš domácí rozpočet.

Formy ochlazování

Jakou formu ochlazování domácnosti si zvolíte závisí na několika faktorech – především na typu domácnosti a velikosti pokojů, které si přejete ochladit.

Pokud bydlíte ve vzdušném bytě na stinném místě a s možností provětrávání, stačit vám může pouhý větrák. Větráky či ventilátory nejsou nijak nákladná záležitost a jejich používání se odráží na spotřebě pouze minimálně. Sáhnout můžete po ventilátorech stolních, stojanových, nebo například stropních, které ale již vyžadují určitou dávku kutilství, jelikož se musí připevnit na strop a napojit na elektrické rozvody. Cena výkonnějších ventilátorů začíná na 1 tisíci Kč.

V případě, že bydlíte v podkrovním bytě, nebo domě situovaném na jih a velkými prosklenými plochami, bude ochlazování poměrně náročnou aktivitou, která si nejspíše vyžádá koupi klimatizace. Sáhnout můžete po klimatizaci mobilní, nebo splitové. V každém případě je potřeba dát pozor na dostatečný výkon klimatizace odpovídající velikosti ochlazovaného prostoru a také celkovým teplotním podmínkám. Mobilní klimatizaci pořídíte od 10 tisíc Kč a hodí se jakožto snadné řešení do již zařízené domácnosti. Její nevýhodou je poměrně vysoká hlučnost, velký rozměr a také nehezká hadice pro odvod tepla o průměru kolem 15 cm. Tu je nutné umístit k otvoru, kterým budete odvádět teplý vzduch z klimatizace mimo místnost. Nejlepší je mít k tomu účelu připravený otvor nebo hadici umístit do komína. Jen otevřít okno není úplně ideální, ale k odvodu tepla z klimatizace pootevřeným oknem můžete použít na trhu dostupné řešení – okenní sadu pro mobilní klimatizaci.

 

S LAMOU ušetříte až 13 000 Kč* za 2 roky. Nejlevnější dodavatel elektřiny a plynu! -> Chci přejít k Lamě

 

Splitová klimatizace je pak vhodným „doplňkem“ do novostaveb, jelikož si vyžaduje stavební přípravu s rozvody. Má vnitřní a vnější jednotku a od mobilní klimatizace je navíc podstatně dražší – její cena se pohybuje v desítkách tisíc korun. Výhodou je její tichost, větší účinnost a v místnosti nepůsobí rušivě.

Při výběru klimatizace a posouzení poměru cena/spotřeba je nutné se zaměřit na energetické štítky, které uživatele informují o spotřebě či hlučnosti spotřebiče. Technologie a vychytávky se posouvají dopředu každým rokem, nemůžeme tedy spoléhat, že spotřebič v kategorii A bude tím nejlepším. Kategorie A++ nebo A+++ nyní můžeme považovat za nejšetrnější k našim peněženkám. Například třída A+++ je úspornější až o 73 % oproti třídě A.

Účinnost

Obecně platí, že vyšší cena = vyšší účinnost = větší úspory.

Při nákupu klimatizace bychom se neměli bát sáhnout hlouběji do kapsy. Dražší klimatizace jsou uživatelsky přívětivé, ale zároveň nám v dlouhodobém hledisku ušetří mnoho peněz v nižší spotřebě elektřiny. Například užívání klimatizace s nejvíce přívětivým energetickým štítkem A+++ vás vyjde na 2500 Kč ročně, u těch méně spořivých klimatizací se můžeme dostat až na 5000 Kč ročně.